avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicarea Lg 118/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicarea Lg 118/2010

Art. 1
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.
(2) In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.

Daca o persoana dupa aplicarea acestei legi ia un salariu(in mana ) de 470 lei, legea a fost aplicata corect, sau trebuia ca salariul sa fie de 600 lei minim.
Aceasi situatie si in cazul persoanelor care sunt insotitori permanenti la persoanele cu invaliditate gr 1?
Cel mai recent răspuns: andad , utilizator 20:11, 7 August 2010
Cuantumul brut nu poate fi redus sub 600 lei.
Este vorba de reducerea salariului brut ... daca dupa diminuare acesta ar coborî sub valoarea de 600 lei , atunci salariul brut se va stabili la 600 lei ceea ce net ar insemna 460 lei.
Pt. un angajat care are contract de munca cu timp partial de 4 ore este remunerat cu 500 lei brut, in acest caz se mai face diminuare?
Teoretic... brutul lui nu trebuie sa coboare sub 300 lei...corect?
andad a scris:

Pt. un angajat care are contract de munca cu timp partial de 4 ore este remunerat cu 500 lei brut, in acest caz se mai face diminuare?
Teoretic... brutul lui nu trebuie sa coboare sub 300 lei...corect?


Specificati daca lucreaza sau nu in sectorul bugetar ... legea nr.118/2010 este aplicabila numai sectorului bugetar nu si sectorului privat.
Da....este bugetar.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2010
andad, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea privind scaderea salariilor cu 25% ContSters161789 ContSters161789 Buna ziua,cum se aplica aceasta lege de scadere a salariilor cu 25% la cei care iau in mana net 600 lei,din cate stiu eu nu se umbla aici dar deja m-am trezit ... (vezi toată discuția)
Modalitatea reducerii salariilor cu 25% daniela- lenuta daniela- lenuta Bună seara! Legea 118/2010, art.1 prevede reducerea salariilor de incadrare, inclusiv sporuri și alte drepturi salariale stabilite în bazab Legii ... (vezi toată discuția)
S-a redus si salariul minim pe economie? alexander_xyx alexander_xyx Sunt angaja de 7 ani cu salariul minim pe economie si pe luna august am primit cu 25% mai putin. Din cate am inteles eu de la televizor nu se umbla la aceste ... (vezi toată discuția)