avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nepasare sau incompetenta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nepasare sau incompetenta ?

Am mai scris despre cazul meu, acum cateva luni.
Sotia mea a spus ca merge dupa tigari impreuna cu fiica noastra de 3 ani.
Nu s-a mai intors. Am incercat sa o sun, telefonul era inchis. Rudele ei, deasemenea nu-mi raspundeau la telefon.. oricum nu-mi raspundeau de cand ne cunoastem.
Dupa 2 zile m-am deplasat la politie, unde am dat o declaratie in care anuntam disparitia sotiei si fiicei mele.

Am primit urmatorul raspuns: [ link extern ]

Intrebarea mea este: acel superinteligent si nemaipomenit comisar de politie, si care totodata sunt convins ca e plin de merite si decoratii, nu trebuia sa-mi comunice niste date exacte, cum ar fi adresa, nume, etc ?
Oare sotia si fiica se afla la bunica sotiei din partea tatalui sau din partea mamei? Sau de fapt se afla la bunica fiicei mele si nu a sotiei ?
Oare ele se afla acolo de bunavoie, sau sechestrate, santajate, etc ?
Avand in vedere ca in trecut am reclamat-o pe soacra pentru amenintari cu moartea asupra fiicei mele de fata cu 18 martori, politia nu trebuia sa-mi specifice daca fiica mea se afla la acea bunica(soacra) ?
Eu am fost la toate bunicile existente, si toate au spus ca sotia si fiica nu se afla acolo. Acum imi sta capul la tot felul de idei.. nu cumva mai exista o bunica despre care eu nu am auzit niciodata, si tocmai la acea bunica sa fie sotia si fiica ?

Aceasta este o comunicare redactata corect, sau si-a batut joc de mine acest individ ?

Astept indrumari. Multumesc frumos
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2010
c_mircea, utilizator
Cel mai recent răspuns: c_mircea , utilizator 09:56, 10 August 2010
Eu va sfatuiesc sa mergeti in audienta la Procurorul general al Prchetului de pe langa Curtea de Apel Cluj si sa-i explicati toate aceste probleme.
Sa-i aratati si raspunsul sumar al Politiei si sa solicitati mai multe date despre locatia unde a fost gasita sotia cu fetita, pentru a lua legatura cu ele.
Chiar daca sotia doreste o separare de dvs., aveti dreptul la legatura cu minorul, conferit de Codul familiei.
Buna ziua !
Nu va mirati ca raspunsul Politiei a afost cel care l-ati primit !
Marea majoritate a functionarilor statului nu-si faceau treaba , mai mult acum dupa reducerea salariilor cu 25% !!
Eu am facut o sesizare ,tot la Politie referitor la spargerea locuintei si am primit un raspuns din partea lor referitor la alte aspecte , fapt semnalat la DGIPI si la Parchet !
Credeti ca s-a inceput o cercetare a faptelor semnalate de mine ??....NU !
Succes , dar slabe sperante ca cele mai corupte institutii sa rezolve problemele !!
Bas mai mult, in timpul cat a plecat dupa tigari, nasa fiicei a ramas cu mine, probabil ca sa imi adoarma banuielile si sa am incredere. Dupa cateva zile, in data de 30.04.2010 am mers la politia si am depus o reclamatie de disparitie, abandon de familie si parasire de domiciliu.
Ieri dimineata, in 07.05.2010 de la ora 4 noaptea pana la 6 dimineata m-am postat in fata portii bunicii ei si am asteptat. La un moment dat a iesit din casa sotia mea, insotita de un tip.

Presupun ca relatati aceiasi intamplare.. ca doar nu v-a pacalit de doua ori cu aceiasi faza"ca se duce dupa tigari". Din ce sustineti aici.. imi pare ca ati gasit sotia.
Nu inteleg de ce afirmati:Acum imi sta capul la tot felul de idei.. nu cumva mai exista o bunica despre care eu nu am auzit niciodata, si tocmai la acea bunica sa fie sotia si fiica " pentru ca imi pare ca ati descoperit singur despre ce bunica e vorba.
Nu sustin ca politistii isi fac treaba ..multi nu si-o fac din diferite motive. Unul dintre aceste motive e faptul ca multi cetateni considera ca politia trebuie sa le rezolve toate problemele..ca politistii sunt pe post de sperietori, pe post de consilieri matrimoniali etc. si nu reusesc sa se ocupe de cazurile cu adevarat importante.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2010
iulia., utilizator
ati mai facut o sesizare la organele de politie in care sa mentionati ca sotia si copilul nu se afla la bunica acesteia?
@ iulia : da, este vorba tot despre acel caz.
Citez din spusele tale "Unul dintre aceste motive e faptul ca multi cetateni considera ca politia trebuie sa le rezolve toate problemele..ca politistii sunt pe post de sperietori, pe post de consilieri matrimoniali etc. si nu reusesc sa se ocupe de cazurile cu adevarat importante. "
Raspuns: atata timp cat au plecat si nu s-a mai intors, e normal ca le-am dat disparute! Din moment ce 2 persoane pleaca si nu mai poti da de ele, e normal sa te adresezi politiei, nu ?! Tie daca iti dispare copilul stai relaxata acasa sau mergi la politie ??? X-( Probabil tu nu apelezi la politie, fiindca politia are cazuri mult mai importante pe cap #-o
Iar pentru cultura ta generala, iti spun urmatoarele: e normal sa apelez la politie. Daca nu apelez la politie, in procesul pentru custodia copilului, sotia va spune ca sunt dezinteresat si nici macar n-am incercat sa-mi vizitez fiica! Iar daca politia imi da adresa exacta asa cum este normal sa o faca, eu ma voi duce sa-mi vizitez fiica. Daca sotia se tot muta sau bunica ei spune ca nu e acolo, la tribunal chestiile astea vor cantari mult. Te rog renunta la forum si nu mai posta aiurea daca nici macar nu deduci pe cale de consecinta logica cursul faptelor. Fa o scoala de profil, apoi revin-o. Iar daca cumva ai facut-o, inscrie-te la alta mai buna si mergi la toate cursurile. Multumesc!
p.s. probabil in viziunea ta, si userul de mai sus, tutu12 a apelat degeaba la politie cu o amarata de spargere de apartament, pntru ca, dupa spusele tale, politia are cazuri mai importante de rezolvat.

athe a scris:

ati mai facut o sesizare la organele de politie in care sa mentionati ca sotia si copilul nu se afla la bunica acesteia?

La care dintre bunici ? La bunica fiicei mele, sau la cele 2 bunici ale sotiei ? Din raspunsul politiei rezulta mai multe variante. Am cautat la toate bunicile pe care le cunosc :) Oricum intuiesc raspunsul lor "poate sotia si fiica erau plecate la cumparaturi in clipa cand le-ati cautat, de aceea nu le-ati gasit, mai incercati". Voi face o plangere impotriva lucratorilor de politie care au instrumentat cazul.
Ultima modificare: Marți, 10 August 2010
c_mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare copil minor catre tata c_mircea c_mircea Buna ziua. Sunt casatorit de anul trecut, data 10.10.2010. Impreuna cu sotia mea, avem o fetita in varsta de 3 ani, pe care am conceput-o dinaintea ... (vezi toată discuția)
Bunica vs politie! sau ghici ghicitoarea politiei! o bunica, doua bunici, trei bunici... multe bunici! c_mircea c_mircea Acum un timp, un cetatean anuntase la politie disparitia sotiei si a fiicei lor. Nu conteaza daca ea l-a parasit fara sa-i spuna, daca a fost rapita sau nu, ... (vezi toată discuția)
Sechestrare minora george 21 george 21 Am un copil de 11 ani nefiind casatorit cu mama copilului, dar pe care l-am recunoscut. Acum 5 ani au plecat in Spania cu acordul meu, in fiecare vacanta de ... (vezi toată discuția)