Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de NECONCURENTA - venit NESALARIAL?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de NECONCURENTA - venit NESALARIAL?

Conform art.21 Codul Muncii, alineatul 3, clauza de neconcurenta lunara nu se considera a fi de natura salariala si este o cheltuiala deductibila, impozabila la persoana fizic beneficiara. Intrebarea mea este daca aceste venituri trebuie sau nu evidentiate in statul de plata, fiindca daca da atunci trebuiesc platite si taxe pentru ele atat pentru angajat cat si pentru angajator?
Trebuiesc evidentiate in statul de plata si se plateste impozit pe aceste venituri.