avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Indemnizatia de neconcurenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Indemnizatia de neconcurenta

Un salariat a plecat din companie si timp de un an i se plateste o indemnizatie de neconcurenta.
Acest salariat va fi in continuare pe stat-ul de plata, dar cu indemnizatie de neconcurenta?
Ce taxe se aplica la aceasta indemnizatie de neconcurenta?
Cum va fi declarat in D112?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: lav1 , utilizator 11:38, 22 Ianuarie 2013
Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială .. prin urmare, persoana care beneficiaza de asa ceva nu va trebui sa apara pe statul de plata si nici in D112.

Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.
Multumesc
freeelis a scris:

Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială .. prin urmare, persoana care beneficiaza de asa ceva nu va trebui sa apara pe statul de plata si nici in D112.

Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.


Buna ziua,

Puteti va rog sa-mi dati si baza legala?

Eu am gasit aceste indemnizatii prevazute in Codul fiscal la veniturile asimilate salariilor in vederea impunerii cu impozit pe salarii 16% ( art 55 alin(2), lit j ^2 + normele ).

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
j^2) indemnizaţiile lunare plătite conform legii de angajatori pe perioada de neconcurenţă, stabilite conform contractului individual de muncă;



Nu poate nimeni sa ma lamureasca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie clauza de neconcurenta mararadu mararadu va rog sa imi spuneti cum trebuie inregistrata in statul de plata/contabilitate plata indemnizatiei de neconcurenta catre un angajat caruia i-a incetat ... (vezi toată discuția)
Impozit pe salariu la fundație tct tct Bună ziua, În cazul în care o fundație (organizație nonprofit cu activitate comercială limitată) dorește să angajeze o persoană ... (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta - impozitare nonearfear nonearfear Buna ziua, Contractul meu de munca incetat cuprindea o clauza de neconcurenta potrivit careia angajatorul se obliga la plata lunara a 50% din salariul ... (vezi toată discuția)