Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Indemnizatia de neconcurenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Indemnizatia de neconcurenta

Un salariat a plecat din companie si timp de un an i se plateste o indemnizatie de neconcurenta.
Acest salariat va fi in continuare pe stat-ul de plata, dar cu indemnizatie de neconcurenta?
Ce taxe se aplica la aceasta indemnizatie de neconcurenta?
Cum va fi declarat in D112?

Multumesc,
Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială .. prin urmare, persoana care beneficiaza de asa ceva nu va trebui sa apara pe statul de plata si nici in D112.

Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.
Multumesc
freeelis a scris:

Indemnizaţia de neconcurenţă lunară datorată salariatului nu este de natură salarială .. prin urmare, persoana care beneficiaza de asa ceva nu va trebui sa apara pe statul de plata si nici in D112.

Indemnizaţia de neconcurenţă reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil şi se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.

Buna ziua,

Puteti va rog sa-mi dati si baza legala?

Eu am gasit aceste indemnizatii prevazute in Codul fiscal la veniturile asimilate salariilor in vederea impunerii cu impozit pe salarii 16% ( art 55 alin(2), lit j ^2 + normele ).

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
j^2) indemnizaţiile lunare plătite conform legii de angajatori pe perioada de neconcurenţă, stabilite conform contractului individual de muncă;

Nu poate nimeni sa ma lamureasca?