Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 15 august - zi libera?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

15 august - zi libera?

Lucrez intr-un mare magazin, parte a unui lant urias. Lucram peste program fara a fi remunerati samd. Vreau sa stiu daca in ziua de 15 august angajatorul are obligatia de a oferi zi libera angajatilor. Exista o astfel de lege? Multumesc.
Militant a scris:
lucram zilnic, inclusiv duminica!
Ba duminica cel mai mult, pentru ca nu exista doua schimburi.
Se lucreaza intr-un singur schimb, de la orele 8.45 la 19.15 (in realitate stam cu apx o ora peste program, fara a fi platiti).

Buna ziua,
Ingrata situatie:
- ce ar trebu sa faceti: sa blamati patronatul pentru programul de 11 ore ( ??) sau sa-i multumiti pentru locul de munca si salarii ?
Este frumoasa corelatia dintre numele de uzer (Militantul) si mesajele din Forum.
Cu stima,
Militant a scris:

Lucrez intr-un mare magazin, parte a unui lant urias. Lucram peste program fara a fi remunerati samd. Vreau sa stiu daca in ziua de 15 august angajatorul are obligatia de a oferi zi libera angajatilor. Exista o astfel de lege? Multumesc.

În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, excepţie făcând locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie, sau specificului activităţii. Pentru munca efectuată în zilele de sărbătoare legală, necompensată cu timp liber corespunzător, se acordă un spor care nu poate fi mai mic de 100% aplicat la salariul de bază.

Ziua de 15 august este zi nelucratoare , chiar daca este duminica ... prin urmare, patronul fie va acorda zi libera , fie va acorda un spor la salariu pentru munca in aceasta zi.
Pentru nereguli savarsite in legatura cu raporturile de munca puteti sesiza ITM-ul.
legalmgm a scris:

Militant a scris:
lucram zilnic, inclusiv duminica!
Ba duminica cel mai mult, pentru ca nu exista doua schimburi.
Se lucreaza intr-un singur schimb, de la orele 8.45 la 19.15 (in realitate stam cu apx o ora peste program, fara a fi platiti).

Buna ziua,
Ingrata situatie:
- ce ar trebu sa faceti: sa blamati patronatul pentru programul de 11 ore ( ??) sau sa-i multumiti pentru locul de munca si salarii ?
Este frumoasa corelatia dintre numele de uzer (Militantul) si mesajele din Forum.
Cu stima,

Cu tot respectul va spun ca ironia dumneavoastra nu va ajuta sa argumentati punctul dvs de vedere...
Am fost la mai multe interviuri pentru posturi similare. Am fost admis la toate. Am ales acest loc. Credeam ca este o companie mai serioasa si care isi respecta angajatii si contractele cu ei. M-am inselat. Daca dvs vi se pare normal sa lucrati fara a fi platit pentru orele suplimentare nu aveti decat sa le...executati fara cartire.
Angajatorul si angajatul trebuie sa aibe un parteneriat bazat pe seriozitate si respect. Niciunul nu este mai presus de celalalt. De ce nu vedeti si invers lucrurile: angajatii sunt cei care aduna bani pentru patronat.
Cu stima,
freeelis a scris:

Militant a scris:

Lucrez intr-un mare magazin, parte a unui lant urias. Lucram peste program fara a fi remunerati samd. Vreau sa stiu daca in ziua de 15 august angajatorul are obligatia de a oferi zi libera angajatilor. Exista o astfel de lege? Multumesc.

În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, excepţie făcând locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie, sau specificului activităţii. Pentru munca efectuată în zilele de sărbătoare legală, necompensată cu timp liber corespunzător, se acordă un spor care nu poate fi mai mic de 100% aplicat la salariul de bază.

Ziua de 15 august este zi nelucratoare , chiar daca este duminica ... prin urmare, patronul fie va acorda zi libera , fie va acorda un spor la salariu pentru munca in aceasta zi.
Pentru nereguli savarsite in legatura cu raporturile de munca puteti sesiza ITM-ul.
Lucrez in comert deci nu vad de ce nu ar putea fi intrerupta activitatea... Sunt ortodox practicant, asta este motivul pentru care imi doresc ca macar in duminica in care se praznuieste ADORMIREA MAICII DOMNULUI (15 AUGUST) sa fiu la biserica si alaturi de familie.
Nu a fost nici urma de ironie in mesaj.
Am constatat dor ca va aflati intr-o situatie ingrata, de loc de invidiat.