avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare uzufruct

Buna ziua, am cumparat casa parintilor mei cu c.v. cu uzufruct.
Ulterior am aflat ca, conform art. 845 c.civ. fratii mei pot sa-mi atace actul dupa moartea parintilor si au si ei dreptul la casa.
Acum, vreau sa stiu daca parintii pot sa-mi vanda si uzufructul cu titlu oneros ca sa nu mai poata ataca fratii actul?
Se poate ?
Sunt mai acoperita daca mi se va vinde si uzufructul ?

Va multumesc!!!
faceti un act aditional la contractul de vanzare cumparare.
Bun, si in actul aditional ce sa se scrie ?
Practic ce sa reprezinte acest act aditional ?

Va multumesc !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare - cumparare cu nuda prorprietate sau ....? crinaramona crinaramona Buna ziua! Vreau sa cumpar de la parintii mei casa in care locuiesc. Avand si un frate, care nu se intereseaza de soarta lor, cum trebuie sa procedez? ... (vezi toată discuția)
Donatie george77 george77 buna sera>>> as dori sa stiu daca pot dona copiilor mei un imobil pe care eu il detin ca nud proprietar>>>(asta ca banca sa nu ma poata executa silit)...taxa ... (vezi toată discuția)
Contestare contract vanzare cumparare uzufruct gerea gerea CONTRACTUL DE VANZARE CUMPARARE CU UZUFRUCT POATE FI CONTESTAT DE NEAMURILE CELUI CARE A VANDUT,DUPA MOARTEA ACESTUIA? (vezi toată discuția)