avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nelamurire plata pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nelamurire plata pensie intretinere

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in lamurirea urmatoarei probleme: am o hotarare de divort care de azi ar trebui sa devina irevocabila, hotarare prin care se stabileste obligatia tatalui de a achita incepand cu data de 04.06.2010 pensie alimentara in cuantum de 25% din salariu. Suntem despartiti din luna mai 2009, dar doar din 15.12.2009 a inceput sa imi trimita lunar prin mandat postal contributia lui la cresterea copilului, ultima plata fiind in data de 15.06.2010. Intrebarea mea este cum se considera aceste plati, ca fiind aferente lunii anterioare sau lunii in curs? El lucreaza in cadrul armatei si mi-au spus ca trebuie sa fac eu cerere prin care sa cer plata pensiei incepand cu 01.07.2010, avand in vedere ca am primit mandat postal in luna iunie 2010 de la el. Este corect? sau doar vor sa il ajute sa nu mai plateasca o luna? O alta intrebare este legata de baza de calcul a acestei pensii...au emis o adeverinta prin care atesta un salariu net de doar 700-800 lei lunar, desi stiu ca primeste mai mult...din norma de hrana si celelalte sporuri nu are obligatia de a plati tot 25%?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: bontzi , utilizator 21:08, 8 August 2010
Un exemplar al hotararii a fost deja trimis de instanta direct la unitate...iar ei vor sa o puna in aplicare imediat, dar mai trebuia aceasta cerere, in care sa specific contul in care vreau sa intre banii, precum si faptul ca el a contribuit voluntar pana in iunie:D, pentru care mi-au trimis model prin fostul sot...am discutat cu el mai devreme, n-a inteles de ce banii trimisi in iunie ii consider pentru mai, dar cred ca e constient ca am obiceiul sa ma informez temeinic inainte de a face asemenea afirmatii...Nu trebuie sa ii predau lui cererea, dar avand in vedere faptul ca unitatea este in alta localitate, iar el demonstreaza faptul ca doreste sa se achite de aceasta responsabilitate (putea sa nu ma anunte ca unitatea a primit hotararea, iar eu trebuia sa fac probabil mai multe drumuri pe acolo, neavand nici un telefon al lor la care sa ma informez in prealabil), am preferat varianta, mai ales ca fetita mea are doar 1 an si 10 luni...si se desparte mai greu de mine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere gabicont gabicont Buna ziua, sunt mama divortata locuiesc cu fostul sot pana la definitivarea partajului, custodie comuna ptr minor, platesc pensie de intretinere ptr cei doi ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Edwinn Edwinn Buna, As vrea sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarei situatii: am o hotarare judecatoreasca de majorare de pensie in care s-a stabilit un cuantum de 25% ... (vezi toată discuția)
Spor vechime dupa pensionare Monica H. Monica H. buna ziua, intrebarea mea suna cam asa: o persoana care dupa pensionare se angajeaza, de ce spor de vechime beneficiaza?? de acelasi spor ca la data ... (vezi toată discuția)