Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mod de calcul venit lunar realizat ca PFA - pt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mod de calcul venit lunar realizat ca PFA - pt indemnizatia de cresterea copilului?

Sunt insarcinata in 6 luni si am atat calitatea de angajata (in prezent in Concediu de risc maternal) ca si cea de PFA - traducator, inregistrata fiscala de anul acesta, din 01.08.2010.

Data estimata a nasterii copilului este 15 nov. 2010.

Ma intereseaza baza de calcul a indemnizatiei de cresterea copilului.

E limpede ca veniturile profesionale realizate in ultimele 12 luni anterior nasterii copilului se cumuleaza (angajat si ca PFA).

Nelamurirea mea este insa cum se calculeaza venitul realizat ca PFA pe perioada aug (data inregistrarii fiscale) - oct. 2010 (luna anterioara nasterii copilului), la un venit brut realizat de ex. de 25.000 lei / anul 2010 ??

1) fie 25.000 lei (=venitul brut realizat) / 12 luni ?? -> 2083 lei / luna (venit brut) -> 2083 lei x 3 luni (aug, sep, oct) = 6250 lei reprezentand venitul brut realizat pe cele 3 luni luate in calcul, din care se retine impozitul de 16%;
dar "anul 2010" inseamna pt mine practic de la data inregistrarii fiscale (01 aug 2010) pana in dec 2010, nu mi s-ar parea normal sa calculeze astfel...dar poate ma ajutati dvs.

fie

2) fie 25.000 lei (=venitul brut realizat) / 5 luni !!! -> 5000 lei / luna (venit brut) -> 5000 lei x 3 luni (aug, sep, oct) = 15.000 lei reprezentand venitul brut realizat pe cele 3 luni luate in calcul, din care se retine impozitul de 16% si va rezulta ulteriro venitul net ca baza de calcul a indemnizatiei;

Concluzionand, la acest venit anual brut estimat si realizat de 25.000 lei, venitul lunat brut va fi (1) 2083 lei sau (2) 5000 lei?

Intrebarea nr 2 este: indemnizatia de cresterea copilului a ramas la nivelul de 70%,pana la urma?

Multumesc mult.
Indemnizatia pentru cresterea copilului care va reprezenta echivalentul sumei de 85% din media veniturilor nete lunare obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului
Din cate imi amintesc, indemnizatia pentru cresterea copilului "intra in functiune" cam la 40 de zile de la data nasterii (data pana la care va veti afla in concediu post natal). Prin urmare, veti intra in concediul pentru cresterea copilului la aprox. 25 decembrie 2010.

Daca pe toata perioada de 12 luni ati beneficiat de venituri profesionale supuse impozitului pe venit, atunci baza de calcul pentru stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in aceste luni si impartita la 12, iar cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra acestei baze de calcul.

Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul.

Daca in urma aplicarii cotei de 85% asupra bazei de calcul anterior mentionata rezulta o indemnizatie mai mare de 4.000 lei, aceasta se plafoneaza la suma de 4.000 lei.
Multumesc mult.
Asadar, se aduna venitul profesional total anual net realizate ca PFA (1) + veniturile obtinute ca salariat (2) si se imparte la 12.
Legea nr.118/2010 - la art.12, prevede diminuarea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului, pana la 31.12.2010, cu 15%:
Asadar, 70%.
Amelia Muntean a scris:

Legea nr.118/2010 - la art.12, prevede diminuarea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului, pana la 31.12.2010, cu 15%:
Asadar, 70%.

Se diminueaza venitul cu 15 %, insa nu rezulta 70%.
Reducerea de 15% plus inca o reducere de 15% reprezinta o reducere la 85% * 85% = 72.25%. si nu 70%.

Ex
Daca ai venituri de 1000 lei. Se iau in considerare in proportie de 85%, deci => 850 lei.
Aceste se reduc cu 15 % deci rezulta 850*85% = 722.5 lei !