avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie fara autorizatie

Buna ziua,
Mi-am construit o casuta de vacanta, fara a avea proiect de executie.
Constructia se afla intr-o zona destul de retrasa in intravilanul orasului.
Mentionez ca am construit pe teren proprietate privata.In rest fara alte acte pentru constructie.Ce mi se poate intampla?
Ce necazuri pot avea?
Casuta este pe fundatie din beton in rest din lemn, OSB, rigips.Se poate socoti ca si constructie usoara sau terasa de vara?
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 22:32, 9 August 2010
in situatia in care nu aveti autorizatie de constructie , certificat de urbanism, organele abilitate din cadrul primariei pot cere desfiintarea constructiei si aducerea terenului la starea initiala.
va poate da primaria in judecata pt a va obliga sa demolati constructia.
Orice constructie este ilegala fara documentele mentionate in comentariile de mai sus. Si intr-un apartament daca vrei sa faci un perete despartitor iti trebuie aprobare de la primarie.
Ce este de facut pe mai departe?
Ce ma sfatuiti ca este mai bine de facut?
Mentionez ca inca nu s-a sesizat nimeni INCA.
Dar mai sti pe cand?
Fara acte nu se poate?
Fara autorizatie de constructie, constructia nu exista...dpdv legal, nu fizic
Trebuie sa faceti intrarea in legalitate, conform Legii 50/1991, norme de aplicare.
Ultima modificare: Luni, 9 August 2010
doina_manuela, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot amplasa in curte o casuta de gradina fara temelie? teofantudorel teofantudorel Buna ziua! Este legal sa cumpar niste dale de beton si pe ele sa pozitionez o casuta de gradina de vreo 4x3 sau 4x4 mp? Casuta intentionez sa mi-o fac ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructi casa din lemn cu fundatie de beton lau4rally lau4rally Buna ziua am o nelamurire si as fi recunoscator daca mi-ati raspunde , am un teren intr-o localitate din provincie pe care se afla o casuta , dar care trebuie ... (vezi toată discuția)
Reconstruire anexa lemn fara autorizatie Muresan Felicia Muresan Felicia Detinatorul unei anexe din lemn (garaj+sura pt.lemne) de 25 mp,s-a trezit ca in urma unui vant puternic s-a daramat anexa, care si asa era foarte veche.Si-a ... (vezi toată discuția)