Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Investitii facute de chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Investitii facute de chiriasi

Subiect:
Buna ziua .

IN anul 2007 mi sa retrocedat apartamentul acuma sint proprietar
Din anul 1990 sint chiriasi in acest Apartament.
Chiriasi au facut o serie de lucrari; au schibat geamurile au pus termopan
au facut izolati termica exterioara au pus faiante au stricat o perete ca sa faca baia mai mare spun ca au inlocuit instalatia electrica. toate aceste lucrari aufacut fara aprobare? dela fostul proprietar Spatiul Locativ care era proprietarul pina la retrocedare..Necesara si utile era numai incalzirea centrala. Intrebarea mea este? Pentru toate lucrarile ce au facut nu trebuie sa prezinte chitante de plata daca au facut cu firme autorizata aceste lucrari daca se va face expertiza judiciara.

Trebuie sa recunosc eu aceste investiti ce au facut fara aprobare. in afara de incalzirea centrala sau nu?
Va rog foarte frumos pentru un raspunzi.
ei au posibilitatea sa ceara recuperarea investitiilor in 3 ani de la momentul in care le-au facut. eu consider ca sunt prescrise si ar fi bine sa stati linistit. daca le vor cere, atunci ganditi-va sa va angajati un aparator. ar fi bine sa sustineti ca ei au facut investitiile intr-o casa ce nu le apartinea si le-au facut fara acordul proprietarilor.
dansii pot proba cheltuielile facute cu inscrisuri si martori.
Fiind vorba de investitii minore poate ca ar trebui sa va intelegeti cu ei.
Pot invoca un drept de retentie.
Ar fi indicat sa va angajati avocat in caz de proces.
Multumesc pentru raspunzi
ce se intimpla daca nu recunosc investitile facute de chiriasi? au facut totul fara aprobare proprietarului