Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Ce conditii trebuie indeplinite pentru a sesiza ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Ce conditii trebuie indeplinite pentru a sesiza CEDO?Poate un ONG sa sesizeze CEDO cu privire la durata unui proces in care este parte?

Poate fi durata excesiv de mare a judecatii(10 ani de zile) motiv pentru sesizarea CEDO?
In cat timp poate fi solutionata cererea mea catre CEDO?Care sunt costurile de reprezentare?
Cererile individuale pot fi adresate Curţii, conform art. 34 din Convenţie, de către orice persoană fizică, organizaţii neguvernamentale, sau orice grup de persoane.

Condiţiile de admisibilitate a sesizării Curţii cu o cerere individuală sunt următoarele:

1. Curtea nu poate fi sesizată decât după epuizarea căilor de recurs interne unei cereri. Aceasta presupune ca persoana respectivă să fi sesizat cea mai înaltă jurisdicţie competentă, cu respectarea regulilor şi a termenelor de procedură.

2. Termenul în care poate fi sesizată este de 6 luni de la data deciziei interne definitive. Termenul de 6 luni curge de la data la care autoritatea naţională competentă cea mai înaltă şi-a pronunţat decizia (dacă plângerea se referă la o condamnare, termenul curge de la pronunţarea hotărârii finale în ordinea normală a căilor de atac şi nu de la respingerea ulterioară a unei eventuale cereri de revizuire). Dacă se depăşeşte acest termen, Curtea nu mai poate examina plângerea.

3. Cererea trebuie formulată în scris şi semnată de către reclamant sau de către persoana care îl reprezintă, în cazul în care cererea este prezentată de către o organizaţie neguvernamentală sau de către un grup de persoane fizice, ea trebuie semnată de către persoanele abilitate să reprezinte organizaţia sau grupul respectiv. Când persoana fizică, organizaţia neguvemamentală sau grupul de persoane acţionează prin intermediul unui reprezentant, acesta trebuie să prezinte o procură sau împuternicire scrisă. Camera sau comitetul respectiv al Curţii, pot decide asupra oricărui aspect referitor la faptul de a şti dacă persoanele, care au semnat cererea, erau împuternicite să o facă.

Procedura unei plângeri adresate C.E.D.O. are două faze distincte;

primă fază - este examinată cererea în vederea admisibilităţii sau inadmisibilităţii acesteia.

Dacă aceasta este găsită inadmisibilă, plângerea nu va fi înregistrată pentru soluţionare de către Curte.

luiza2008, utilizator
o cerere catre CEDO pote fi indreptata numai dupa epuizarea tuturor cailor judiciare si extrajudiciare din tara;
daca este vb de o retrocedare cumva nu este mare durata judecatii;
deci terbuie sa sesizezi intai instantele jud din tara cu privire la tergiversare si apoi CEDO
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Care sunt instantele din tara care pot fi sesizate pentru tergiversarea procesului?
iuliana26 a scris:

Poate fi durata excesiv de mare a judecatii(10 ani de zile) motiv pentru sesizarea CEDO?
In cat timp poate fi solutionata cererea mea catre CEDO?Care sunt costurile de reprezentare?

In speta, sunt incalcate prevederile art.6 par.1 din Conventia europeana a drepturilor omului ... durata de solutionare a unei cereri adresate CEDo ăpoate dura cativa ani.

@luiza2008
Conditiile de admisibilitate a unei cereri adresate CEDO sunt mai multe decat cele invocate de tine ...
www.avocatnet.ro/content/for...