Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare din somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare din somaj

Buna. Spuneti-mi va rog care ar fi varianta cea mai buna pentru pensionare : din somaj sau dintr-un salariu minim pe economie?
Presupun ca vreti sa intrebati daca sa lucrati salarizata cu minimul pe economie sau sa primiti indemnizatia de somaj. Eu zic sa lucrati, indemnizatia de somaj este, anul acesta, diminuata cu 15%.
Nu. Ideea este in felul urmator: tatal meu mai are un an pana la pensionare si firma la care lucreaza momentan se va desfiinta. Are optiunea de a intra in somaj sau sa se angajeze undeva cu minimul pe economie. Doar asa a gasit. Si nu stim care este cea mai buna varianta. Am inteles ca daca se pensioneaza din somaj, atunci pensia ar fi mult afectata.
1. Raspunsul dat de colega mea, @Gabriela Pintea,este valabil si in aceasta varianta a intrebarii dvs.
2. Din experienta va spun ca diferentala pensie va fi asa de mica (ce conteaza un an de zile in cei multi ani, cat a lucrat) incat eu as inclina sa va recomand sa intre in somaj, sa se odihneasca si... sa se obisnuiasca cu pensia.