Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

am 56 ani si 7 luni am 39 ani lucrati din care 28 ani in grupa II a, momentan sunt in somaj.Pot sa ies la pensie anticipata cu diminuare?
Precizati, va rog, sexul dvs. si data exacta a nasterii.
La varsta de 58 de ani si 6 luni puteti solicita pensionare pentru limita de varsta (am banuiala ca sunteti barbat), deoarece varsta standard de pensionare in cazul dumneavoastra este de 65 de ani si conf. art.42 din L19/2000 beneficiati de o reducere de 6,5 ani din varsta standard pentru cei 28 de ani lucrati in conditii de grupa
sunt barbat 26.07.1953 intrebam de pensie anticipata
Multumesc.
Puteti beneficia de pensie anticipata, nu anticipata partiala (cea cu diminuare) dar la varsta de 60 de ani, nu mai devreme. Va avantajeaza, categoric, pensia pentru limita de varsta, asa cum preciza colegul mai sus.

Stagiul aferent activitatii realizate in grupa II este de 7 ani si se adauga celor 39 de ani stagiu realizat, rezultand un stagiu total de 46 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
ca sa inteleg 58 si 6 luni limita de varsta
si la anticipata 60 de ani ?
multumesc foarte frumos.
marius_lar, utilizator