avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit tichete de masa

nu stiu sa gasesc normele de aplicare a legii date pentru acordarea tichetelor de masa, in privinta impozitului .... care nu stiu sigur de la cine se retine , de la angajat din salarul net , sau de la angajator ?
Cel mai recent răspuns: terecote , utilizator 10:56, 10 August 2010
cautati in
Monitorul Oficial nr. 542 – 3 august 2010

Hotarari ale Guvernului Romaniei

791. — Hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale.

Impozitul se retine de catre angajator de la salariat, la valoarea nominala a tichetelor pe luna in care sunt primite de catre salariat.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare complet, punctajul raport 10.5 / 31.3 Popu Popu HOTÃRÂRE pentru modificarea Anexei nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.791/2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a ... (vezi toată discuția)
Impozitarea tichetelor de masa. lupas_camelia lupas_camelia Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti la o intrebare. Sunt modalitati din punct de vedere legal pentru a nu mai impozita tichetele de masa? Daca personalizez ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea legii nr. 571/2003 nana76 nana76 Au apartut normle metodologice referitoare la aceasta ordonanta? Eu am vazut undeva pe site, dar si un anunt la TV ca s-a abrogat. Stie cineva mai mult ... (vezi toată discuția)