Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit tichete de masa

nu stiu sa gasesc normele de aplicare a legii date pentru acordarea tichetelor de masa, in privinta impozitului .... care nu stiu sigur de la cine se retine , de la angajat din salarul net , sau de la angajator ?
cautati in
Monitorul Oficial nr. 542 – 3 august 2010

Hotarari ale Guvernului Romaniei

791. — Hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, precum si pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale.

Impozitul se retine de catre angajator de la salariat, la valoarea nominala a tichetelor pe luna in care sunt primite de catre salariat.
Multumesc !