avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordonanta de Urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordonanta de Urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003

Au apartut normle metodologice referitoare la aceasta ordonanta?
Eu am vazut undeva pe site, dar si un anunt la TV ca s-a abrogat.
Stie cineva mai mult despre acest subiect.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 21:43, 30 Octombrie 2010
raspunsul la aceasta intrebare este unul paradoxal : si da , si nu :O

Adica norme explicite la og 59 nu au aparut, in schimb, odata cu :

"HOTÃRÂRE nr. 791 din 2 august 2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, precum şi pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale"

in al carui titlu nu regasim og 59, totusi la litera G sunt norme la og 59, care de fapt nu tin explicit de og 59 dar modifica tocmai acele articole din norme pe care og 59 le-a modificat din continutul codului fiscal

In legatura cu abrogarea - a fost o propunere , deocamdata nimic concret .
---
later edit : am citit si eu ce-am scris ... :stunned:

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Octombrie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu de cotizare complet, punctajul raport 10.5 / 31.3 Popu Popu HOTÃRÂRE pentru modificarea Anexei nr.2 la Hotărârea Guvernului nr.791/2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a ... (vezi toată discuția)
Impozit tichete de masa terecote terecote nu stiu sa gasesc normele de aplicare a legii date pentru acordarea tichetelor de masa, in privinta impozitului .... care nu stiu sigur de la cine se retine , ... (vezi toată discuția)
Modificare norme metodologice cod fiscal pct.115 impozit minim? eugen82 eugen82 Intrebarea mea este in legatura cu normele metodologice de aplicare a codului fiscal cu privire la impozitul minim. Pentru perioada cind acest impozit este ... (vezi toată discuția)