Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordonanta de Urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordonanta de Urgenta nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003

Au apartut normle metodologice referitoare la aceasta ordonanta?
Eu am vazut undeva pe site, dar si un anunt la TV ca s-a abrogat.
Stie cineva mai mult despre acest subiect.
Multumesc.
raspunsul la aceasta intrebare este unul paradoxal : si da , si nu :O

Adica norme explicite la og 59 nu au aparut, in schimb, odata cu :

"HOTÃRÂRE nr. 791 din 2 august 2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, precum şi pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale"

in al carui titlu nu regasim og 59, totusi la litera G sunt norme la og 59, care de fapt nu tin explicit de og 59 dar modifica tocmai acele articole din norme pe care og 59 le-a modificat din continutul codului fiscal

In legatura cu abrogarea - a fost o propunere , deocamdata nimic concret .
---
later edit : am citit si eu ce-am scris ... :stunned:

Magda Staicu, Consultant fiscal