Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie cenzori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie cenzori

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca incepand cu iulie 2010 ptr indemnizatie cenzori se plateste si somaj(pana acum se platea impozit, CAS, CASS)?
Si inca o intrebare daca se poate: incepand cu luna iulie conf oug 58 pentru veniturile din contract de comision(ex firma prestatoare de servicii auto are incheiat cu diverse pers fizice contracte de comision in sensul ca ei aduc clienti iar firma le plateste comision) se plateste cas, cass si somaj.
Intrebarea mea este cum se procedeaza cuaceste contributii?Le retinem, le platim la buget si le declaram noi ?Sau si le declara ei prin contracte de asigurare.
Plateste si firma contributii?Va rog ajutati-ma.
Multumesc anticipat.
reveniti cu detalii la contractul de somision , ce se specifica in acel contract , comisionarii folosesc baza materiala a societatii?sau sunt independenti de scoietate?
comisionarii gasesc persoane fizice sau juridice care achizitioneaza de la noi piese auto sau repara masinile la noi, iar firma noastra le plateste la acesti comisionari un comision.