Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de comision
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de comision

Avem incheiate contracte de comision cu diverse persoane fizice.Adica noi fiind o firma prestatoare de servicii auto, diversele persoane fizice ne aduc clienti sa repare masinile la noi sau sa cumpere piese, iar noi in baza contractului de comision ii oferim un comision pe care il impozitam, il platim si declaram la organul fiscal.
Intrebarea mea este daca incepand cu iulie se aplica si contributii: somaj, cas, cass.
Incepand , chiar cu 01 iulie 2010 veniturile aferente acestor contracte sunt venituri de natura dependenta , pentru ca pot fi incadrate la cel putin unul din cele sase criterii ale art.7, pct.2.1. din OUG 58/2010, cum ar fi cel de la lit. c):

c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;

Este probabil ca organul fiscal sa recalifice aceste venituri chiar incepand de la 01 ianurie 2010 avand in vedere ca art 78, alin.(1) lit. e) a fost modificat eliminandu-se conventia civila de aici si ca numai art,52 indica venituri din comision, iar art. 52 se refera numai la veniturile din activitati independente ( adica activitati desfasurate de PFA, II, IF).

Prin urmare revenind la forma finala a intrebarii dvs.:
"Intrebarea mea este daca incepand cu iulie se aplica si contributii: somaj, cas, cass."

RASPUNSUL ESTE:
nu numai ca se vor plati contributiile individuale (somaj, cas, cass) aferente acestor venituri dar si dvs. ca firma care veti fi consoiderata conf art.7, pct.2.1. angajator veti datora (in solidar cu beneficarul de venit) contributiile firmei pentru veniturile platite de firma pentru astfel de contracte de comision.

NOTA:
Aceasta este interpretarea mea fata de problema pusa de dvs. pe FORUM. Punctul meu de vedere nu reprezinta o opinie opozabila.
multumesc pentru raspuns