Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... CONCURS INM
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

CONCURS INM

Buna seara.
Am absolvit Facultatea de Drept si Administratie Publica, forma ID in 2009 din cadrul Univ.Spiru Haret. Mi-am depus dosarul pentru concursul de la INM si tocmai am aflat rezultatul: RESPINS. Am 48 h sa depun contestatie. Ce sa scriu in contestatie? Ce sanse am in situatia data? Pana unde merge bataia de joc in aceasta tara?
Multumesc.
Uitati, chiar s-au extins in sate.
[ link extern ]

Pai a zis ceva corespondenta PRO TV , dar n-a specificat asa-zisele "comune".
Nu-i apar, dar n-au centre in comune, in orase da, in strainatate, da. Faptul este consumat in sensul ca au absolvit prea multi studenti, locurile n-au fost limitate, nimeni n-a luat nicio masura si asa s-a ajuns la dezastru.
Tot scandalul a pornit anul trecut de la nr. prea mare de studenti inscrisi la Spiru si restul, adica mai deloc la facultatile de stat, iar acum e criza, deci trebuiau sa mai ia o masura tot acum, totul e doar interes.
Dupa parerea d-voastra ce ar trebui sa faca acesti "naivi" absolventi? Sa mai sustina o data licenta asa cum s-a decis? E aberant si nici nu exista precedent in sensul asta.
Asta e treaba ministerului sa decida. Parerea mea, este ca asa cum un absolvent a luat 10 la prima licenta, presupun ca nu va avea probleme in a lua 10 si la o a doua evaluare, sper eu, mai stricta. Voi pune punct acestei discutii in seara aceasta deoarece timpul nu mai imi permie acest lucru. Imi mentin afirmatiile de mai sus deoarece exprima parerea personala cu privire la acest aspect.
O seara buna!
ContSters119945, utilizator
cunosc absolventi de la spiru haret din anii trecuti -pana in 1999-care au dat licenta la stat la universitate si la academia de politie si pentru ei am tot respectul.insa cunosc absolvent la cantemir care a luat licenta cu 9,5 anul trecut si ce credeti ca m-a intrebat?in cate zile trebuie sa depuna intampinare intr-un dosar penal?tot cu 5 zile inainte de termen?si atunci va intreb ce credibilitate au acesti absolventi dupa anul 2000 cand s-a dat dreptul facultatilor particulare de a sustine licentele?cum e posibil sa scolarizezi cate 500-1000 de studenti pe grupa si sa absolve peste 5000 cand la stat grupa are pana in 40 de studenti si desi intra 150-200 pe an termina facultatea 50-100.la ei ieseau mai multi decat intrau !!!!!!!!!!!!
eu cred ca dvs chiar ati invatat ca altfel nu aveati curajul sa va inscrieti la inm insa reputatia facultatii va ,,lucrat".
sirbu cristina a scris:

cunosc absolventi de la spiru haret din anii trecuti -pana in 1999-care au dat licenta la stat la universitate si la academia de politie si pentru ei am tot respectul.insa cunosc absolvent la cantemir care a luat licenta cu 9,5 anul trecut si ce credeti ca m-a intrebat?in cate zile trebuie sa depuna intampinare intr-un dosar penal?tot cu 5 zile inainte de termen?si atunci va intreb ce credibilitate au acesti absolventi dupa anul 2000 cand s-a dat dreptul facultatilor particulare de a sustine licentele?cum e posibil sa scolarizezi cate 500-1000 de studenti pe grupa si sa absolve peste 5000 cand la stat grupa are pana in 40 de studenti si desi intra 150-200 pe an termina facultatea 50-100.la ei ieseau mai multi decat intrau !!!!!!!!!!!!
eu cred ca dvs chiar ati invatat ca altfel nu aveati curajul sa va inscrieti la inm insa reputatia facultatii va ,,lucrat".

Asa si?

Eu personal nu vad nicio diferenta intre un licentiat de la stat sau un licentiat de la particular.

Diferentele apar in momentul sustinerii examenelor in profesie, la afisarea rezultatelor.
De inscris se poate inscrie orice absolvent de drept (si de la stat si de la particular), si la INM, si la avocatura
Unul ca acela care intreaba cum e cu intampinarea in penal cu siguranta nu va intra nici la INM, nici la avocatura
De aceea v-a intrebat pe dvs avocat.

Ca au avut unii nesansa de a absolvi si de a sustine o licenta la o facultate care nu are toate acreditarile, asta deja este o chestiune care ne depaseste

O zi buna!