avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale COSTURI SI TAXE ONRC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

COSTURI SI TAXE ONRC

Poate sa ma ajute cineva cu un raspuns vis-a-vis de costurile de la ORC si anume:
-ce m-ar costa mai putin sa suspend activitate firemi sau sa cesionez partile sociale catre altcineva?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Sirbu Cristina , Avocat 09:59, 11 August 2010
Suspendarea firmei costa mai putin decat cesionarea partilor sociale.
taxele la onrc pt suspendare sunt in jur de 300 lei iar pt cesiune peste 600 la care trebuie sa adaugati onorariu avocatului pt ca va fi greu sa va descurcati in cazul cesiunii,sunt multe acte si destul de complexe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare parti sociale zuzi zuzi Impreuna cu sotul meu avem un SRL, suntem asociati 50-50%, el este acum administratorul firmei. In cazul divortului, daca sotul e de acord sa-mi cesioneze mie ... (vezi toată discuția)
Modificari societate inspectorhr inspectorhr ]Doresc sa stiu urmatoarele: 1-cat costa si ce documente imi trebuiesc pentru cesionarea partilor sociale la un SRL,unde dintre cei doi asociati existenti va ... (vezi toată discuția)
Schimbare statut social firma niky81 niky81 am o firma infintata in 2010 si din 2010 nu am avut activitate deloc. Firma are doi asociati. Intrebarea mea este daca unul dintre asociati doreste sa se ... (vezi toată discuția)