Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate construi pe proprietatea altcuiva cu acordul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate construi pe proprietatea altcuiva cu acordul sau?

Buna ziua!
Am o parcela de teren pe numele meu si doresc sa le construiesc socrilor o locuinta. Normal dupa bunul mers al lucrurilor ar trebui sa fac vanzare-cumparare si pe teren acuma, iar apoi sa obtin AC pe numele lor. Exista o varianta mai ieftina (chiar prin judecatorie) de a trece terenul pe numele lor sau sa fac o donatie?(sotia este singurul lor copil-deci nu o sa fie atacabila donatia niciodata). Actul de v-c este cam scump si o sa am destule cheltuieli(acuma trag utilitatiile, +proiectul de proiectare, AC, etc). Ei o sa imi dea in schimb un apartament cand casa va fi gata pe care eu o sa il vand. Daca construiesc pe numele meu va trebui sa fac v-c care va costa enorm (la o casa noua de circa 250 mp). Ma gandeam dc exista posibilitatea sa fac o procura pe numele lor prin care sa ii dau voie sa construiasca (Autorizatie de constructie) pe parcela mea, iar cand casa va fi gata, inainte de intabulare sa vand terenul (casa fiind deja a lor)?
Va multumesc
Puteti incheia un contract de superficie intre Dvs., in calitate de proprietar al terenului, si socrii, prin care constituiti dreptului de folosinta asupra terenului pe care va fi edificata constructia proprietatea acestora din urma.
Da, nu este obligatorie incheierea unui act de vanzare cumparare sau de donatie a terenului.
Nu ar strica deloc sa consultati un avocat mai inainte de a incheia un act juridic pentru a cunoaste toate consecintele juridice ale actului care considerati ca ar fi cel mai de preferat.
Nu e neaparata nevoie sa faceti niciun act scris. Superficia se constituie prin conventie, e adevarat, dar in principiu nu e nevoie de o formalizare excesiva. Cand veti depune dosarul pentru autorizatia de construire pe numele socrilor vi se va cere acordul (notarial pentru multe primarii) dat de proprietarul terenului. Daca autorizatia e emisa pe numele altcuiva decat proprietarul terenului atunci intabularea se face pe numele celui care a construit, asa ca superficia este clara.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

Nu e neaparata nevoie sa faceti niciun act scris. Superficia se constituie prin conventie, e adevarat, dar in principiu nu e nevoie de o formalizare excesiva. Cand veti depune dosarul pentru autorizatia de construire pe numele socrilor vi se va cere acordul (notarial pentru multe primarii) dat de proprietarul terenului. Daca autorizatia e emisa pe numele altcuiva decat proprietarul terenului atunci intabularea se face pe numele celui care a construit, asa ca superficia este clara.

Va multumesc mult de raspunsuri. Se pare ca am ajuns foarte aproape, in sensul ca am finalizat PUZ-ul, iar acuma este in lucru certificatul de urbanism. Am cumparat chiar si materialele necesare pentru casa. Mai am o dilema: PAC se va face pe numele socrului meu, se face si hartia notariala, dar avizele de la: apa, curent, gaz, telefon, pompieri, etc se fac pe numele meu al proprietarului pamantului sau pe numele socrului meu?
Su stima,
Lucian
De ceva vreme se cheama DTAC (documentatie tehnica pentru autorizatia de construire). Nu vad de ce s-ar face pe numele socrului, dumneavoastra sunteti beneficiarul proiectului si al autorizatiei de construire. Toate actele ar trebui sa fie pe numele dvs, altfel puteti avea probleme pe viitor. Ma gandesc in special la procesul verbal de receptie finala, pe baza caruia veti intabula casa - nu cred ca poate fi incheiat cu alta persoana decat cea careia i-a fost eliberata autorizatia, ceea ce va insemna ca daca nu sunteti dvs trecut acolo, nu veti putea intabula casa prea usor pe numele dvs. Nu merita complicatia. Faceti totul pe numele dvs. Nu exista niciun impediment legal.