Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributii birou notarial pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributii birou notarial pfa

Buna ziua
Functionam ca si birou notarial pfa.
Cu decl 200 si 220
Eu am desfasuratorul pt plati anticipate la sanatate si imp 16% pe care le platesc trimestrial la suma declarata in 220.
Am ctr cu casa de pensii si imi platesc si acolo lunar.
Va rog sa imi spuneti babeste daca se schimba ceva pt mine la contributii acum din iulie cu noua ordonanta
multumesc mult

Art. 1. — (1) Prin sintagma
venituri de natură profesională
,
altele decât cele salariale, denumite în continuare venituri de
natură profesională, prevăzută la art. III alin. (1) din Ordonanța
de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și
completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri
financiar-fiscale, denumită în continuare ordonanță de urgență,
se înțelege
veniturile realizate de o persoană fizică
din orice alte
activități decât activitățile definite ca dependente potrivit art. 7
alin. (1) pct. 2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările și completările ulterioare, activități desfășurate de
această persoană în afara unei relații de angajare.

Din ce inteleg eu si notarul este o persoana fizica. Iar venitul obtinut se incadreaza la criteriile mentionate in art1 din norme:
-nu este de natura salariala,
-nu este venit de pe urma unei activitati dependente,
-si nici nu este obtinut dintr-o relatie de angajare.

Prin urmare art 3 din OUG 58/2010 se aplica si notarilor.
grandanat, utilizator
Daca citim literal, da. Dar avand in vedere ca un notar nu poate, practic, sa beneficieze de ajutor de somaj, cum sa cotizeze la acest fond? Nu are niciun sens.
Pai legea nu literal se citeste ? Legea ii permite si unui notar sa beneficieze de ajutorul de somaj.

Din legea nr.76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă.

Art. 18. -
(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetăţeni români care sunt încadraţi în muncă sau realizează venituri în România, în condiţiile legii;

Art. 20. - Se pot asigura în sistemul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prezentei legi, următoarele persoane:
c) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;

Deci se poate asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj.

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în căutarea unui loc de muncă, aflate în una dintre următoarele situaţii:

a) au devenit şomeri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
Art. 5.
IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj ce i s-ar cuveni potrivit prezentei legi;

Se califica drept beneficiar al sistemului asiguratilor pentru somaj daca are calitatea de somer.

Art. 17. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
f) au încheiat contract de asigurare pentru şomaj şi nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;

Daca are incheiat contract cu sistemul asigurarilor de somaj si nu mai realizeaza venituri, sau realizeaza venituri mai mici decat indemnizatia de somaj atunci are calitatea de somer.

Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;

Iar somerii beneficiaza de indemnizatia de somaj daca au cotizat minim 12 luni in ultimii 2 ani.

Concluzia e ca daca insa isi inceteaza activitatea ca notar, se "radiaza" de la uniunea notarilor sau cum se cheama organizatioa lor, sau pur si simplu nu mai obtine venituri atunci beneficiaza de somaj. Daca au si cotizat minim 12 luni in ultimii 2 ani.

Cu precizarea ca dupa 1 iulie, conf art. III alin. (2) din OUG nr. 58/2010, contributia la sistemul asigurarilor de somaj e obligatorie si pentru notari.
grandanat, utilizator
In cazul notarilor se aplica prevederile:
- art. III alin. (2) din OUG nr. 58/2010;
- Normele Metodologice aprobate prin HG nr. 791/2010, art. 3 (1) ,,Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datorează contribuţiile individuale de asigurări sociale, de asigurări pentru şomaj şi de asigurări sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, denumite în continuare contribuţii individuale,,.
Si o alta nelamurire
trebuie depuse declaratii lunare 100 si 102 sau ceva pt aceste contributii?
multumesc