avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada preaviz

Buna ziua,

As dori sa stiu daca
1. Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007 - 2010 mai este un document valabil la acest moment

2. In caz afirmativ, inseamna ca articolul de mai jos, alin 3, este inca valabil, correct?
Art. 74
(1) Incetarea CIM poate avea loc - in conditiile prevazute de lege - printr-unul din urmatoarele moduri:
a) de drept;
b) ca urmare a conventiei partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si conditiile limitative prevazute de lege.
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.

Multumesc.


Cel mai recent răspuns: ariadna177 , utilizator 13:31, 9 Iunie 2016
Acest CCMN nu mai este valabil.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva ianliana ianliana este posibila renuntarea angajatului la preavizul de 20 de zile in cazul concedierii colective? in situatia renuntatii la preaviz, decizia de incetare a cim ... (vezi toată discuția)
Desfintare de post ContSters6135 ContSters6135 pe 7 noiembrie fac 2 ani de cand lucrez ca jurist la o firma.am fost angajata din somaj,dupa absolvirea fac.pe 1 noiembrie mi s-a comunicat ca se va desfinta ... (vezi toată discuția)
Renuntare la preavizul de 15 zile? dumitrapetruta dumitrapetruta un post disponibilizat, cu 3 salarii, cu preaviz de 15 zile....:\">, cel disponibilizat, daca si-a gasit alt loc de munca si vrea sa plece in cursul preavizul ... (vezi toată discuția)