Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa adopt copilul fratelui meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa adopt copilul fratelui meu

Recent am obtinut dreptul de sedere legala si de munca in SUA.
Dispun de toate conditiile materiale si doresc sa adopt un nepotel, in persoana copilului fratelui meu. Fratele meu impreuna cu sotia sa au patru copii si datorita faptului ca au o situatia materiala precara ne-am inteles sa ii ajut eu in sensul de a lua in adoptie pe unul dintre copii.
Intrebari:
1. Legea permite o astfel de adoptie ? Care ar fi legislatia aplicabila dat fiind faptul ca eu nu mai am domiciliul in Romania dar mi-am pastrat cetatenia romana?
2. Care ar fi algoritmul unei astfel de adoptii?
da, legea permite o astfel de adoptie. va sugerez sa va angajati un avocat specializat in adoptii. e o intreaga procedura complicata, birocratica si care dureaza destul ca timp.
Va multumesc mult pentru raspuns doamna avocat Athena.
Cu toate ca speram sa primesc mai multe amanunte, interventia dvs lamureste in mare parte problemele cu care ma confrunt.
Solicit profesionistilor lamuriri legate de legislatia aplicabila si pasii care trebuiesc urmati pentru a putea adopta copilul fratelui meu.
scolceag a scris:

Recent am obtinut dreptul de sedere legala si de munca in SUA.
Dispun de toate conditiile materiale si doresc sa adopt un nepotel, in persoana copilului fratelui meu. Fratele meu impreuna cu sotia sa au patru copii si datorita faptului ca au o situatia materiala precara ne-am inteles sa ii ajut eu in sensul de a lua in adoptie pe unul dintre copii.
Intrebari:
1. Legea permite o astfel de adoptie ? Care ar fi legislatia aplicabila dat fiind faptul ca eu nu mai am domiciliul in Romania dar mi-am pastrat cetatenia romana?
2. Care ar fi algoritmul unei astfel de adoptii?

Nu se poate. Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate nu pot adopta pentru ca e vorba de o adoptie internationala (oprite de prin 2001 de guvernul Nastase) si asta nu se permite decat daca cel care adopta e bunicul minorului. Daca cineva sustine contrariul atunci il rog sa si explice cum se poate face asta (altfel decat prin repatrierea dvs. in Romania si ramanerea aici pentru toata procedura de adoptie nationala). Multumesc!
DanDaniel, utilizator
Art. 45
Adoptia internationala a copilului care are domiciliul in Romania poate fi incuviintata numai in situatia in care adoptatorul sau unul dintre sotii din familia adoptatoare care domiciliaza in strainatate este ruda pana la gradul al III-lea inclusiv cu copilul pentru care a fost incuviintata deschiderea procedurii adoptiei interne.

Art. 46
(1) Cererea de incuviintare a adoptiei se transmite instantei judecatoresti de catre Oficiu.
(2) Instanta judecatoreasca se va pronunta, in conditiile prezentei legi, numai dupa analizarea raportului directiei referitor la existenta altor solicitari similare din partea rudelor copilului pana la gradul IV, cu domiciliul in Romania
ioana_cristea a scris:

Art. 45
Adoptia internationala a copilului care are domiciliul in Romania poate fi incuviintata numai in situatia in care adoptatorul sau unul dintre sotii din familia adoptatoare care domiciliaza in strainatate este ruda pana la gradul al III-lea inclusiv cu copilul pentru care a fost incuviintata deschiderea procedurii adoptiei interne.

Art. 46
(1) Cererea de incuviintare a adoptiei se transmite instantei judecatoresti de catre Oficiu.
(2) Instanta judecatoreasca se va pronunta, in conditiile prezentei legi, numai dupa analizarea raportului directiei referitor la existenta altor solicitari similare din partea rudelor copilului pana la gradul IV, cu domiciliul in Romania

Inteleg ca e un citat din legea adoptiilor nr. 273/2004 care a fost republicata in 2009. Nu inteleg la ce face referire exprimarea copilul pentru care a fost incuviintata deschiderea procedurii adoptiei interne. Daca permitem adoptia internationala in cazul unchi/matusa-nepot atunci ce treaba are adoptia interna in cazul asta? Il abandonam pe copil intai pentru a il face adoptabil intern? Multumesc.