Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o mica problema
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o mica problema

Buna ziua
Numele meu este Emil Marian si va rog sa imi acordati un mic ajutor pentru o situatie intamplata surorii mele. Nu are internet si m-a rugat sa ma interesez in legatura cu urmatoarea problema.
Ea locuia pana acum o luna intr-un imobil proprietatea socrilor sai impreuna cu fiica ei minora (2 ani). A suferit numeroase injurii si lovituri din partea lor cat si a sotului de care inca nu a divortat. A fost nevoita sa paraseasca casa respectiva dupa ce, anterior, sotul sau si-a parasit familia cu vreun an si ceva in urma. Pt. acest lucru i-a facut si plangere penala la Politie. Socrii ei (care au casa in acte) au dat-o in judecata pt. evacuare desi de o luna a fost nevoita sa plece in chirie cu fetita. Ei i se cer si cheltuieli de judecata.
Acum nu stie ce sa faca. Daca ar accepta evacuarea ii e teama ca la procesul de divort sa nu ii faca rau aceasta acceptare. Pe de alta parte daca se opune nu stie ce motive de lege sa spuna si cum sa ceara parte din cheltuielile pe care le-a facut cu casa pana acum. Poate face cerere sa i se dea cheltuielile pentru imbunatatirea casei in raspunsul la cererea de judecata?
Va rog scrieti-mi pe acest mail cat mai detaliat cu putinta.
Va multumesc.
Cu stima
Emil Marian
Recomand sa sa scrie o intampinare, sa o depuna la dosar, in care sa arate ca dansa nu mai locuieste deja la acceasta adresa. Desigur, poate arata propriile ei motive. Astfel, va spune ca procesul de evacuare este fara obiect. Pentru acest motiv nu va putea fi obligata la plata cheltuielilor de judecata. Acest aspect nu va avea impact negativ asupra divortului.
Despagubirile pentru cheltuielile facute in casa se cer fie in cadrul actiunii de partaj - care poate fi o componenta a actiunii de divort, sau actiune separata, fie prin alt proces, prin care ii da in judecata pe socrii pentru rambursarea cheltuiielilor facute. Cum nu este o cauza simpla, reccomand angajarea nui avocat. In cazul în care va castiga litigiul, onorariul achitat este considerat cheltuiala de judecata, si partea adversa va fi obligata sa i-l plateasca si pe acesta.
Va multumesc pentru promptitudine...
Ma gandeam ca la un proces de partaj, cum spuneti dvs., ea si sotul ei nefiind proprietarii imobilului ... nu vad cum ar putea cere sume de bani daca acea casa nu intra la imparteala... Ce parere aveti? Nu se poate completa intampinarea cu o cerere de plata a sumelor de bani cu care s-au platit imbunatatirile aduse? Se cere taxa de timbru pentru asa cev, chiar daca se scrie in intampinare aceasta eventuala cerere?
Multumesc
Emil Marian, utilizator
actiunea de evacuare este fara obiect atat timp cat sora probeaza cu acte sau martori ca nu mai locuieste in casa socrilor.
Emil Marian a scris:

Va multumesc pentru promptitudine...
Ma gandeam ca la un proces de partaj, cum spuneti dvs., ea si sotul ei nefiind proprietarii imobilului ... nu vad cum ar putea cere sume de bani daca acea casa nu intra la imparteala... Ce parere aveti? Nu se poate completa intampinarea cu o cerere de plata a sumelor de bani cu care s-au platit imbunatatirile aduse? Se cere taxa de timbru pentru asa cev, chiar daca se scrie in intampinare aceasta eventuala cerere?
Multumesc

Ascultati sfatul d-nei avocat. Nu are treaba evacuarea cu pretentiile surorii dumneavoastra. Pretentiile pot face obiectul unei alte cauze.