avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil preluat abuziv de stat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil preluat abuziv de stat

mi-au fost confiscate -preluate abuziv niste terenuri in Bucuresti in baza legii 58/1974. am chemat in instanta primaria municipiului bucuresti si mi se zice sa fac dovada ca ea este cea care a preluat imobilul. legea spune ca imobilele in accea situatie, erau preluate de stat, dar unde sa gasesc care anume institutie a statului le-a preluat?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 20:12, 11 August 2010
Depuneti demersuri si itneresati-va ce institutie v-a prelaut imobilele abuziv
pentru a nu avea suprize sa vi se respinga cererea.
Aflati numarul decretului prin care v-au fost preluate imobilele,
depuneti cereri al Arhivele statului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 10 - speta incurcata ContSters112731 ContSters112731 buna seara! Va aduc la cunostinta urmatoarea speta, in speranta ca poate vedeti lucrurile mai clar. Prin anii \'60, Popescu cumpara de la Ionescu un teren ... (vezi toată discuția)
Legea 10/2001 flaviusnet flaviusnet rezumand o revendicare facuta pe baza legii 10, actiune inceputa in urma refuzului primariei de a raspunde favorab il la pretentiile tatalui meu: imobil ... (vezi toată discuția)
Lege ? ovidiu7 ovidiu7 Va rog sa-mi spuneti ,inainte de 1989 pamintul din orase (curtile caselor) apartinea Statului ? Cu ce lege sau cu ce alt act normativ pamintul din orasul ... (vezi toată discuția)