Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata/concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata/concediu medical

Buna ziua,
Mi-am luat concediu fara plata la locul de munca 60 zile ca sa-mi rezolv mai multe treburi personale.
In aceste 60 zile, pot beneficia de un interval de concediu medical, daca Doamne fereste mi se intampla ceva?
De asemenea, am inteles ca in timpul concediului fara plata nu beneficiez de serviciile medicale (de la munca am o asigurare in sistem privat). Daca mi se acorda concediu medical, as putea beneficia de ele?
Multumesc!
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 16. - (1) Asiguraţii a cãror incapacitate temporarã de muncã a survenit în timpul concediului de odihnã sau al concediului fãrã platã beneficiazã de indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã, concediul de odihnã sau fãrã platã fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate sã fie reprogramate.
Puteti sa va luati concediu medical, chiar daca sunteti in CFP. In acest caz, concediul fãrã platã fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate sã fie reprogramate.