Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legea 321
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legea 321

Legea 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare se aplica si unui importator de fructe, ce este un furnizor al unui supermarket sau este necesar sa fii producator pentru a beneficia de prevederile legii?
Se aplica tuturor comerciantilor de produse alimentare (inclusiv importatorilor).
Iata un extras din lege:

Art. 1. — Prin prezenta lege se reglementeaza conditiile de exercitare a activitatii contractuale de comercializare a produselor alimentare.
Art. 2. — (1) Prevederile prezentei legi se aplica tuturor persoanelor fizice si juridice care desfasoara relatii comerciale cu produse alimentare.

(2)In intelesul prezentei legi termenii si expresiile de mai jos se definesc dupa cum urmeaza:
6. comerciant — persoana fizica sau juridica autorizata sa desfasoare activitati de comercializare directa catre consumator a produselor alimentare;
7. furnizor — persoana fizica sau juridica autorizata sa desfasoare activitati de productie, procesare sau distributie a produselor alimentare,in vederea comercializarii acestora