Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... OUG 59/2010 impozit pentru a doua cladire proprietate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

OUG 59/2010 impozit pentru a doua cladire proprietate

Impozitul se mareste cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu; Asa spune ordonanta. Am cateva nelamuriri:
1. ordonanta se aplica pt. tot anul 2010 sau doar pentru jumatate de an avand in vedere ca a intrat in vigoare la 1iulie 2010(din textul ordonantei nu am inteles)?
2. daca am platit deja impozit majorat cu 15% pe2010, pt a 2-a cladire, acum voi plati doar diferenta de 50%?(65%-15%)
3. daca parintii ne-au donat mie si sorei mele apartamentul, platim aceasta majorare nu? Nu ne incadram la categoria obtinut cladirea prin succesiune legala.
Va multumesc
1. ordonanta se aplica pentru a doua jumatatea a anului 2010.

2. din total impozit calculat conform noilor prevederi legale se scade suma platita, inclusiv bonificatia acordata ca urmare a achitarii pana la 31 martie a intregului impozit(acolo unde este cazul), iar rezultatul se imparte la doi (jumatate de an)
de exemplu pentru a doua cladire inafara celei de domiciliu s-a achitat 115 lei ( 100 + 15%), primindu-se o bonificatie de 10% pentru achitarea pana la 31 martie ---> 115 lei - 10% = 103,5 lei
total impozit calculat cf OUG 59 = 100 + 65% = 165 lei
diferenta = 165 - 103,5 = 61.5 pentru intreg anul
diferenta de platit pentru perioada 1 iulie - 31 dec = 61.5/2 = 30.75, adica 31 lei
in cazul in care suma de 31 de lei se achita pana la data de 30 septembrie, se mai primeste o bonificatie de 10%

3. nu sunt jurist de meserie, dar cred ca donatia nu este un act de succesiune, iar prevederile ordonantei se aplica pentru acest apartament, proportional cu cotele parte si in functie de ordinea in care aceste cote au fost dobandite.
Buna ziua,
Va multumesc foarte mult doamna Silvia Puskas si astept cu nerabdare raspunsul la contestatia dumneavoastra.
Pe curand
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.