Forum Discuţii juridice Executare silită credit ipotecar
Discuție deschisă în Executare silită

credit ipotecar

ma intereseaza care este perioada dintre prima luna in care nu mi-am mai putut plati ipoteca si demararea actiunii de executare silita
Aceasta perioada de timp ramane la aprecierea bancii si este in concordanta cu prevederile contractuale.
Recomandare : faceti eforturi si nu lasati banca sa demareze procedura executarii silite.
in practica se poate astepta de la 2 pana la 6 luni pana la inceperea executarii si declararea creditului scadent, oricum nu cred ca scrie undeva in contract in ce termen declara creditul scadent presupun ca scrie "pentru nerespectarea obligatiilor de plata banca poate declara creditul exigibil" sau ceva de acest gen, daca aveti dificultati financiare informati banca si aveti urmatoarele optiuni :
- reesalonare cu diminuarea ratei;
- reesalonare cu marirea perioadei creditului;
- vinderea apartamentului, ati obtine mai multi bani decat in urma unei executari silite;
trebuie sa stiti ca orice reesalonare duce la costuri foarte mari daca 6 luni veti avea o rata diminuata la jumatate dupa aceasta perioada rata va creste considerabil.
daca banca va creeaza probleme, iar dumnaevoastra sunteti de buna credinta si ii informati ca aveti dificultati financiare, consulati un avocat , puteti invoca teoria impreviziunii , de asemenea studiati contractul , in continuare exista clauze ambigue in contracte.

succes (la banca nu semnati nimic, din momentul in care ati semnat angajamente la plata nu mai puteti face mai nimic)