avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... restante plati pensii revolutionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

restante plati pensii revolutionari

BUNA ZIUA!

REFERITOR LA SISTAREA ACORDARII PENSIILOR RESTANTE PENTRU REVOLUTIONARI PRIN APLICAREA OUG 53/2010 SI A DECIZIEI CNPAS, PRECIZEZ CA SOCRUL MEU A OBTINUT DECIZIA DE PENSIONARE IN DATA DE 01.07.2010. DIN CE AM CITIT SI AM VAZUT CA PREVEDERILE OUG 53 SE REFERA LA REVOLUTIONARI CARE NU AU REUSIT SA PRESCHIMBE CERTIFICATELE DE REVOLUTIONARI PANA LA DATA INTRARII IN VIGOARE A OUG 53.

PREVEDERILE DECIZIEI CNPAS POT PREVALA PREVEDERILOR OUG 53?

DOAR DECIZIA CNPAS FACE REFERIRE CLARA LA DATA ELIBERARII DECIZIEI DE PENSIONARE, IAR OUG 53 FACE REFERIRE LA DATA PRESCHIMBARII CERTIFICATELOR DE REVOLUTIONAR.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:18, 21 August 2010
Nu inteleg ce inseamna:
SOCRUL MEU A OBTINUT DECIZIA DE PENSIONARE IN DATA DE 01.07.2010.

Importanta este data emiterii deciziei de pensie, nu data comunicarii ei. Nu ne-ati spus cand a fost emisa decizia. OUG nr. 53/2010 a intrat in vigoare in data de 25.06.2010. Deciziile CNPAS sunt egale cu zero in fata unui act normativ.

Accesati link-urile de mai jos si cititi discutiile, veti gasi raspunsuri la intrebarile dvs.:
www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...
DECIZIA A FOST EMISA IN DATA DE 28.06.2010.
Citind explicatiile din link-ul indicat de dvs. referitoare la interpretarea OUG 53, reiese faptul ca in mod eronat sumele restante cuvenite au fost oprite de la plata, chiar daca decizia de pensionare a fost emisa in data de 28.06.2010, adica ulterior intrarii in vigoare a OUG 53. Asa este sau ma insel eu?
Daca decizia de pensie a fost emisa dupa data de 25.06.2010, data intrarii in vigoare a OUG nr. 53/2010, inseamna ca sumele restante vor fi primite conform acestui act normativ, incepand din 2012.

Link-urile pe care vi le-am dat mai sus, inainte de a afla cand a fost emisa decizia dvs., duc la discutii despre interpretarea OUG nr. 53/2010 in cazul deciziilor emise anterior datei de 25.06.2010.

OUG nr. 53/2010 poate fi aplicata doar deciziilor emise dupa intrarea sa in vigoare, respectiv dupa 25.06.2010. Acesta este si cazul dvs., intrucat decizia este emisa in 28.06.2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata indemnizatiilor restante prevazute de legea nr. 341/2004 / oug nr. 53/2010 nicu1506 nicu1506 AM EMISA O DECIZIE CASA DE PENSII PENTRU PLATA INDEMNIZATIEI DE REVOLUTIONAR IN DATA DE 22 MAI.IN 17 IUNIE GUVERNUL A ADOPTAT ORDONANTA DE URGENTA PRIN CARE ... (vezi toată discuția)
Lamuriri aplicare oug nr. 53 din 25.06.2010 esalonare plata revolutionari Antoanela Geaman Antoanela Geaman Deoarece am primit multe mesaje private si pe forum despre acest subiect as dori sa lamuresc din punct de vedere juridic aplicarea OUG nr.53 din ... (vezi toată discuția)
Decizie de acordare de drepturi restante revolutionari Antoanela Geaman Antoanela Geaman Ma confrunt cu urmatorul caz. decizie emisa de casa locala de pensii pentru plata indemnizatiiei de revolutionar restante 2004-2010,[b]inainte de 25.06.2010 ... (vezi toată discuția)