Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... penalitati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

penalitati

care este procentul maxim de penalitati +dobanzi la un credit daca creditul este pus in intarziere.
Buna ziua !
Prevederile cuprinse in contractul de credit reprezinta "legea partilor" ... cititi contractul si aflati .....
Acum cititi mai cu seama O.U.G. nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori - “; care prevede printre altele si "toate comisioanele aferente creditelor trebuie actualizate pentru a se conforma noilor reglementari”

"legea partilor" se raporteaza acum noilor cerinte prin modificarea/ajustarea contractului de credit, prin Act aditional, conform ordonantei.
Pentru cei interesati, OUG 50/2010 se aplica si contractelor de leasing.