Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Fidejusor fara voie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Fidejusor fara voie

Sotul meu a semnat un contract de credit ipotecar, pe firma, de la o banca.

La vreamea respectiva firma avea doi asociati - eu si sotul meu.
In contract sunt trecuta fidejusor , desi eu nu am semnat acel contract (iar reprezentantii bancii au acceptat acest lucru).

In prezent banca imi trimite notificare de executare silita pentru un credit pentru care eu nu am semnat.

Ce se poate face in acest caz?
lipsa semnaturii denota faptul ca nu va poate fi opozabil contractul respectiv si, implicit, obligatiile sale. Culpa celui care a intocmit si a urmarit indeplinirea conditiilor de valabilitate nu poate fi opozabila dumneavoastra. Puteti face contestatie la executare, solicitand desfiintarea formelor de executare motivat de lipsa de calitate a dumneavoastra