avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avere minor de 10 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avere minor de 10 ani

ca reprezentant legal, mama a unui minor din afara casatoriei, am nevoie de incuviintarea autoritatii tutelare pt acte de dispozitie pt averea mostenita de la tatal minorului, azi, tatal decedat?
Cel mai recent răspuns: ContSters163072 , utilizator 00:13, 22 August 2010
Da, astfel de acte trebuie incuviintate de catre autoritatea tutelara.
detalii suplimentare, va rog?
de ce, pentru ca nu sunt interese contrare, cred:)
pt acte de dispozitie aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare.
am inteles, pt accceptare mostenirii care se face sub beneficiu de inventar dar nu inteleg sau nu stiu pt restul..
cum ar fi vanzarea unui bun din averea minorului..
vanzarea unui imobil e un act de dispozitie si aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare.

Alte discuții în legătură

Membri fondatori minori indian indian Cativa liceeni (15-17 ani) doresc sa infiinteze o asociatie pentru tineret. Cine semneaza actele de infiintare - ei si parintii lor ? Imi trebuie ... (vezi toată discuția)
Tutela misskvl misskvl In cazul in care un minor de 12 ani a dobandit prin mostenire de la parintii sai decedati, printre altele, si o masina, iar tutorele sau a vandut respectiva ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui imobil in coproprietate cu un minor milka007 milka007 Daca minorul are 15 ani poate sa hotarasca: singur ,sub tutela mamei , sau trebuie instituit curator? (vezi toată discuția)