Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avere minor de 10 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avere minor de 10 ani

ca reprezentant legal, mama a unui minor din afara casatoriei, am nevoie de incuviintarea autoritatii tutelare pt acte de dispozitie pt averea mostenita de la tatal minorului, azi, tatal decedat?
Da, astfel de acte trebuie incuviintate de catre autoritatea tutelara.
detalii suplimentare, va rog?
de ce, pentru ca nu sunt interese contrare, cred:)
pt acte de dispozitie aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare.
am inteles, pt accceptare mostenirii care se face sub beneficiu de inventar dar nu inteleg sau nu stiu pt restul..
cum ar fi vanzarea unui bun din averea minorului..
vanzarea unui imobil e un act de dispozitie si aveti nevoie de acordul autoritatii tutelare.