Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avere minor de 10 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avere minor de 10 ani

ca reprezentant legal, mama a unui minor din afara casatoriei, am nevoie de incuviintarea autoritatii tutelare pt acte de dispozitie pt averea mostenita de la tatal minorului, azi, tatal decedat?
am inteles cu vanzarea, dar nu am inteles cu actiunea in instanta:(
apoi.. culpa reprezentantului legal in cazul in care nu a actionat in termen etc
?
ContSters163072, utilizator
Dv. puteti si trebuie sa faceti toate actele pe care minorul le-ar face daca ar fi major. Acum: trebuie sa dezbateti succesiunea in numele copilului si o veti accepta sub beneficiu de inventar. Averea se evalueaza de expert. Nu veti putea face decat acte de administrare asupra acestei averi care este a copilului. Autoritatea tutelara va incuviinta actele de dispozitie numai daca se dovedeste un interes superior al copilului fata de situatia in care nu s-ar incuviinta.
Retineti: sunteti mama copilului, nu copilul.
elena138, utilizator
Merci:D
m-am edificat
;)
dau si o bere..tuturor celor care m-au sprijinit:)