Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Restituire dobanda anticipata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Restituire dobanda anticipata

In noiembrie 2009 am incheiat un contract de imprumut cu ipoteca cu o societate nebancara de tip CAR , platind la acea data o dobinda anticipata de aprox.4500 lei. In mai 2010 am rambursat anticipat imprumutul , societatea refuzind sa ne restituie restul din dobanda anticipata , motivand ca ei nu functioneaza dupa dispozitiile Codului civil . Mentionez ca am chitanta prin care am achitat dobanda ,iar din contract nu reiese obligatia de a achita dobinda anticipata.
Intrebarea este : ce sanse as avea daca i-as da in judecata? Am sanse sa castig sau doar sa mai pierd niste bani?
Dati mai multe detalii: pe ce perioada ati incheiat contractul, daca scrie in contract ca treb sa va returneze dob anticipata, daca vi s-a mai perceput dobanda in perioada nov. 2009 / mai 2010...
Contractul a fost incheiat pe o perioada de 48 luni cu o dobanda de 4,5% / luna .
Citez din contract:
3.5. La solicitarea imprumutatului, imprumutul poate fi rambursat inainte de scadenta dar dobanda stabilita impreuna cu rata la imprumut se va calcula numai pe perioada de utilizare.
Art.4. Dobanda
4.1.Imprumutul se acorda cu o dobanda de 4,5% / luna, care se achita astfel:
- jumatate la data acordarii imprumutului.......da.......
- jumatate impreuna cu rata la imprumut.........da......

Mentionez ca dobanda incasata anticipat a fost esalonata pentru toata perioada de 48 luni (asa reiese din desfasurator), Rata lunara era formata din rata imprumut de 625 lei + rata la dobanda 1265 lei + fond social 10 lei.