Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ºomaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ºomaj tehnic

persoanalului ce s-a aflat în şomaj tehnic îi este afectat numarul de zile de CO ?
Va referiti la concediul de odihna?
Daca da, nu este cazul deoarece somajul tehnic nu va reduce drepturile pe care le aveti conform CCM.
da este vorba de concediul de odihna care se micsoreaza datorita somajului tehnic
multumesc
av_andra13 a scris:

Va referiti la concediul de odihna?
Daca da, nu este cazul deoarece somajul tehnic nu va reduce drepturile pe care le aveti conform CCM.

Pe perioada somajului tehnic c.i.m. este suspendat ... CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.
Pe perioada suspendarii unui c.i.m. nu se desfasoara activitate.