avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ºomaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ºomaj tehnic

persoanalului ce s-a aflat în şomaj tehnic îi este afectat numarul de zile de CO ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:35, 20 August 2010
Va referiti la concediul de odihna?
Daca da, nu este cazul deoarece somajul tehnic nu va reduce drepturile pe care le aveti conform CCM.
da este vorba de concediul de odihna care se micsoreaza datorita somajului tehnic
multumesc
av_andra13 a scris:

Va referiti la concediul de odihna?
Daca da, nu este cazul deoarece somajul tehnic nu va reduce drepturile pe care le aveti conform CCM.


Pe perioada somajului tehnic c.i.m. este suspendat ... CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.
Pe perioada suspendarii unui c.i.m. nu se desfasoara activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somajul tehnic - influente asupra concediului de odihna pe anul urmator marcu_elena2000 marcu_elena2000 Buna ziua,va rog foarte mult sa-mi explice si mie cineva cum este afectat concediul de odihna pe anul urmator,in privinta zilelor de c.o. acordate,daca in ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna Noelin Noelin In anul 2009 am avut dreptul la 27 de zile de concediu de odihna. In perioada 22.09.2009 - 31.12.2009 am fost in concediu medical si nu am reusit sa-mi ... (vezi toată discuția)
Concediul medical scade concediul de odihna? emiliaa emiliaa Daca un angajat are un nr mai mare de 15 zile lucratoare de concediu medical ii pot reduce nr de zile de concediu de odihna? Cum procedez daca a efectuat ... (vezi toată discuția)