Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... oug 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

oug 50/2010

Am primit ieri, 19-08-2010, un sms de la BRD prin care sunt rugat sa merg sa semnez actul aditional la contractul pe care il am la ei. Stiu ca bancile au la dispozitie 90 de zile sa se conformeze acestei ordonante dar si clientii au tot 90 de zile in care sa rezolve aceasta problema. In fine... sun astazi 20-08-2010 la ei sa ii rog daca pot sa imi trimita pe email acel act aditional sa il pot citi si eu in liniste si eventual sa merg la un avocat sau la cineva sa il analizeze. Ei bine mi s-a spus ca acest lucru nu este posibil iar in acel act aditional este vorba doar de comisionul de plata anticipata si nimic mai mult. Cand ti se spune asa ceva.. sigur este ceva mai mult la acest document. Deci as dori sa stiu daca am dreptul sau nu sa pot merge cu acel document la un expert care sa imi spuna ce neregularitati sunt in el? Si de ce sunt anuntat cu o luna inainte? Daca eram acum in concediu timp de o luna plecat din tara ce faceam? Acceptam tacit aceasta modificare.
bobman a scris:

Am primit ieri, 19-08-2010, un sms de la BRD prin care sunt rugat sa merg sa semnez actul aditional la contractul pe care il am la ei. Stiu ca bancile au la dispozitie 90 de zile sa se conformeze acestei ordonante dar si clientii au tot 90 de zile in care sa rezolve aceasta problema. In fine... sun astazi 20-08-2010 la ei sa ii rog daca pot sa imi trimita pe email acel act aditional sa il pot citi si eu in liniste si eventual sa merg la un avocat sau la cineva sa il analizeze. Ei bine mi s-a spus ca acest lucru nu este posibil iar in acel act aditional este vorba doar de comisionul de plata anticipata si nimic mai mult. Cand ti se spune asa ceva.. sigur este ceva mai mult la acest document. Deci as dori sa stiu daca am dreptul sau nu sa pot merge cu acel document la un expert care sa imi spuna ce neregularitati sunt in el? Si de ce sunt anuntat cu o luna inainte? Daca eram acum in concediu timp de o luna plecat din tara ce faceam? Acceptam tacit aceasta modificare.

sigur ca aveti dreptul. vedeti ca se umbla cu actele astea aditionale si la garantii. atentie!
Pai si cum fac sa fac rost de acest act aditional si sa pot merge cu el la un expert, avand in vedere ca brd-ul nu vrea sa mi-l puna la dispozitie sa ies cu el din cladirea lor?Nici pe email nu vor sa il trimita. Si in plus cred ca aceasta notificare ar fi trebuit sa fie facuta in scris. Poate ca eu nu am primit acel sms sau nu imi ajungea... ce faceam in acest caz?
cum sa nu va lase sa iesiti cu el din "cladirea lor"?!!! :stunned:

spuneti-le atunci ca va mai ganditi daca sa le mai dati vreo rataB-)
gigelin a scris:

cum sa nu va lase sa iesiti cu el din "cladirea lor"?!!! :stunned:

spuneti-le atunci ca va mai ganditi daca sa le mai dati vreo rataB-)

Asa ziceam si eu.. dar nu prea as vrea sa ma trezesc cu recuperatorii de debite pe capul meu. Iar ce mi se pare total aiurea e ca daca nu vreau sa semnez se considera accept tacit, iar daca semnez tot dracu ala e. Deci oricum as da-o tot ca ei iese. Si nu stiu ce valoare ar avea daca as semna si as scrie langa semnatura ca am obiectiuni.
Aveti la dispozitie 15 zile pentru a va decide daca semnati sau nu actul aditional pe care vi+l prezinta banca.
Duceti-va la banca, vedeti ce scrie in acest act!
Nu cred ca va vor obliga sa+l semnati pe loc daca nu vreti (invocand timpul de "gandire" despre care v+am spus).