Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de credit

Buna ziua,
Sotul impreuna cu mine dorim un credit pt constructie casa.Ne-am interesat pe la banci ..si sa zicem ca la oferta una dintre ele ne-a atras atentia.Este vb despre un credit de nevoi personale cu ipoteca.Ipoteca fiind apartamentul parintilor mei.Am depus dosarul si ulteror cam la 2 saptamani am fost la ei la sediu sa solicit un contract in forma bruta (draft),copia dupa cererea de credit depusa(ca nu ia dat sotului),si un desfasurator ceva cu suma dobada rata..ma rog..ceva la mana cu ceea ce am cerut noi..asta pana vom primi un raspuns fie el pozitiv sau negativ.Am fost refuzati pe motiv ca se elibereaza atunci cand semnam daca rasp este pozitiv.Dupa multe telefoane la ei la centru dupa multe vizite cu legea in dinti am reusit sa facem rost de un draft de contract.Din pacate nu ..inteleg termenii prea bine insa ceva nu imi suna bine...ceva mai multe clauze..ex:rata dobanzii este 5.60% fixa in primele 12 luni.Dupa cea de-a 12-a luna rata dob curente va fi variabila trimest.conf urmat form de calcul"dob de referinta+marja bancii."Valoarea dob de ref aplicabila va fi cea valabila pt trim calendaristic in derulare iar val marjei bancii fa vi de 4.50%.Noul procent de dob modificat datorita trecerii de la dob fixa la dob variabila va fi comunicat imprumutatului prin intermediul unei notificari(scrisoare recomandata simpla,sms,e-maill),nefiind necesara incheierea unui act aditional la contrc.Marja bancii este fixa pe toata durata creditului si poate fi modificata doar ca urmare a modificarilor legislative sau micsorarea doar cu acordul bancii.La fel si acest lucru ..va fi comunicat impum.prin notificare (scis simpla sms sau m-aill) si fara act aditional.Nelamuririle sunt:1.marja bancii este fixa doar cat vrea banca ?sau cum vrea banca?
2.de ce formula nu este dob de referinta euribor3 luni+marja bancii 5.60?
3.De ce nu se face act aditional la orice modificare a prezentului contract?Acte ce trebuie trimis cu cel putin 30 zile inainte de modificare si cele 15 zile de gandire pt noi?
4.Cum verific sau demonstrez ca am primit acea notificare?pe sms poate s-a "sters",pe m-aill "Dispare",iar acea scrisoare recomandata simpla pe care o poate lua vecinu de la 2.(ex).Nu este specificat term de 30 zile de trimitere a notif nu este specificat term de 15 zile de gandire etc
Stiu ca nu ar trebui sa existe comision de retragere a sumei ce reprezinta creditul acordat.Asta spun si ei intr-o fraza la inceputul contrac..insa pe la sfarsit la art cu comisioane apare 0.50%.
Sa nu mai
Va rog sa ma sfatuiti ..ce este mai bine...sa ma duc cu acest contract la un avocat..consilier sa il studieze...sa ma duc la banca sa intreb eu toate aceste nelamuriri...este legal ceea ce v-am prezentat?Si acestea sunt doar cateva franturi..tot contractul este "burdusit cu astfel de clauze".Mentionez ca avem nevoie mare de bani..intrucat suntem intr-o sit dificila insa nici nu vreau sa fiu "jetmanita 27 de ani.Va multumim?
adisan a scris:

De obicei, aceste contracte de credit sunt contracte "de adeziune", adica contin clauze impuse. Nu se face nici o negociere, clientul putand sa adere sau nu la acestea, asa cum sunt de ex. toate contractele de utilitati (telefonie, cablu, energie etc). Deci, o vizita la un avocat sau la un alt specialist nu face decat sa va lamureasca asupra a ceea ce va urma, iar nu sa va dea o baza in vederea unei negocieri cu banca. Succes!

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU

pai ce sa urmeze...

... cat timp nu vor exista legi (cum au fost in perioada interbelica -decret lege 994/1931, 1700/1938) care sa priveasca fenomenul de camata practicat de societati comerciale ("institutii":)), astazi) bancare ca infractiune, niciun imprumutat (existent, sau viitor) nu se poate apara sub nicio forma de camatarie (decat daca nu trece in viata lui pragul unei banci- ca daca a trecut pragu', va fi "tepuit" ("taxa analiza"!:rolleyes: ) si pentru o simpla cerere de imprumut, daca ar face-o)):rolleyes:...

orice persoana (indiferent de pregatire, nivel de studii, specialist/nespecialist/superspecialist in banci si dat/luat bani cu imprumut, bun/mediu/prost "negociator", fizica/juridica, sarac/bogat, indiferent de sex, religie si nationalitate), care din varii motive ajunge totusi "imprumutat" ("consumator":)) ) devine, pe legislatia actuala, victima sigura a camatariei bancare... o prada...

ContSters123067, utilizator
Am renuntat la acea banca si la acel credit.Am un copil si nu vreau sa ramanem pe drumuri pt o posibila prostie.Am luat mai multe drafturi de contracte de la mai multe banci ..impreuna cu formulare ce contin informatii standard la nivel european privind creditul pt consumatori.Acum le studiem si vedem ce este de facut.Oricum sa stiti ca nu difera mult aceste contracte..unele banci nu contin anumite clauze"incalcite',insa au suficiente "bube"..altele contin aceste clauze insa au mai putine "bube".Oricum ai intoarce foaia tot "murdara" este.Un consilier clienti al unei banci mari imi spunea zilele trecute sa mai astept ca au primit o instiintare ca va fi data o ordonanta de urgenta care va obliga bancile sa elimine dob variabila in favoarea celei fixe la creditele de nevoi personale cu ipoteca.Aceste lucru urmand sa se intample pe la mij lunii septembrie.Imi vine greu sa cred insa vb dumneavostra ..mai bine mai asteptam putin sa vedem ce se mai intampla..sau vom munci cam 20 ani pt o casa la rosu;Oricum va multumesc pt sfaturi si bafta tuturor celor care vor sa faca un credit,,pt ca vor avea nevoie..Mare atentie...studiati legea inainte de a semna.Nu trebuie sa ai facultate sa iti dai seama ca ceva nu este in regula.
angelica82 a scris:

Am renuntat la acea banca si la acel credit.Am un copil si nu vreau sa ramanem pe drumuri pt o posibila prostie.Am luat mai multe drafturi de contracte de la mai multe banci ..impreuna cu formulare ce contin informatii standard la nivel european privind creditul pt consumatori.Acum le studiem si vedem ce este de facut.Oricum sa stiti ca nu difera mult aceste contracte..unele banci nu contin anumite clauze"incalcite',insa au suficiente "bube"..altele contin aceste clauze insa au mai putine "bube".Oricum ai intoarce foaia tot "murdara" este.Un consilier clienti al unei banci mari imi spunea zilele trecute sa mai astept ca au primit o instiintare ca va fi data o ordonanta de urgenta care va obliga bancile sa elimine dob variabila in favoarea celei fixe la creditele de nevoi personale cu ipoteca.Aceste lucru urmand sa se intample pe la mij lunii septembrie.Imi vine greu sa cred insa vb dumneavostra ..mai bine mai asteptam putin sa vedem ce se mai intampla..sau vom munci cam 20 ani pt o casa la rosu;Oricum va multumesc pt sfaturi si bafta tuturor celor care vor sa faca un credit,,pt ca vor avea nevoie..Mare atentie...studiati legea inainte de a semna.Nu trebuie sa ai facultate sa iti dai seama ca ceva nu este in regula.

... orice ordonanta (de urgenta sau cum o fi) privind imprumuturile de bani ar aparea, daca nu va contine, sub o forma sau alta, 3 articole din reglementarea interbelica (1700/1938), de esenta-esentelor, simple si clare pentru oricine, nu se va schimba nimic in bine pentru doritorii de imprumuturi si se va tolera (sa aibe cineva interes?!:rolleyes: ) in continuare un fenomen- infractiune de cand lumea: CAMATA...

"2. Dobânda conventionala anuala nu poate întrece 4 la suta peste taxa scontului Bancii Nationale a României; Aceasta dobânda va fi maxima.

3. Prin dobânda se întelege nu numai sumele platite în bani, dar ori si ce alte prestatiuni sub orice titlu sau denumire, la care debitorul se obliga drept echivalent al folosintei capitalului socotit în numerar.

6. Acela care într-o conventie civila sau comerciala, acordând sau prelungind un împrumut, va primi sau va stipula, pentru sine sau pentru altul, prin însusi actul de împrumut, prin act separat, prin act deghizat sau în orice alt mod, o dobânda conventionala superioara celei fixata în modul aratat prin acest decret, savârseste delictul de camata si se va pedepsi cu închisoarea de la 2 luni pâna la 2 ani si cu amenda de la 10 - 30.000 lei. ...8. Când infractiunea prevazuta de art. 6 s-a savârsit în numele unei persoane juridice, pedeapsa se va aplica celor ce au aprobat încheierea afacerii."

:)

ContSters123067, utilizator