Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... legalitatea firmelor de recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

legalitatea firmelor de recuperare creante

:confused:Salut tuturor, itrebarea mea este : Chiar e legal ce fac aceste firme?
ca si activitate nu inteleg de ce nu ar fi. este o cesiune de creanta, cu schimbare de creditor, perfect legala. nu stiu la ce va referiti concret ca nu ar fi legal
se refera la camataria practicata (inclusiv de firmele de recuperare) in romania de azi...

... si ca in romania de azi nu exista o lege similara celei din romania interbelica... regasita sub diferite forme in toata europa civilizata de azi...

9. La aceeasi pedeapsa ca cei vizati la art. 6 si 7, vor fi supusi:

Acei care cedeaza o creanta uzuara sau acei care, cu stiinta o dobândesc pentru a o valorifica

DECRET-LEGE nr.1.700 din 5 mai 1938 pentru stabilirea dobânzilor şi înlăturarea cametei
[ link extern ]

(6. Acela care într-o conventie civila sau comerciala, acordând sau prelungind un împrumut, va primi sau va stipula, pentru sine sau pentru altul, prin însusi actul de împrumut, prin act separat, prin act deghizat sau în orice alt mod, o dobânda conventionala superioara celei fixata în modul aratat prin acest decret, savârseste delictul de camata si se va pedepsi cu închisoarea de la 2 luni pâna la 2 ani si cu amenda de la 10 - 30.000 lei.
7. La aceeasi pedeapsa va fi supus acela care, în orice alt contract de împrumut formal sau deghizat, va primi sau va stipula pentru sine sau pentru altul, avantaje care sunt în asa depasire fata cu valoarea prestatiunii date sau fagaduite, încât întrec cu cel putin un sfert pretul curent sau justul pret al celeilalte prestatiuni.)
ContSters257414, utilizator
nu inteleg... putei fi mai explicit...ce au una cu alta...?
foarte probabil branischi37 se intreaba ce sunt sumele alea aiuritoare (infinit mai mari decat sumele imprumutate initial) pe care le pretind "firmele de recuperare".

pentru ca pare de necrezut ca asa ceva sa fie legal (camataria sa fie permisa) in romania.

ContSters257414, utilizator
Poate ar trebui ca @branischi 37 sa zica la ce se refera concret, sa avem un subiect.
Firmele de recuperari nu pretind sume din burta, ci numai cele asumate prin contractul incheiat de debitor.