avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate purta numele tatalui de la inceput?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate purta numele tatalui de la inceput?

Buna ziua:
Incerc sa explic situatia cat mai concret:
Sunt casatorita legal cu un barbat cu care relatia s-a incheiat acum mai mult de un an de zile. Nu am avut cum sa introduc actiunea de divort pana acum desi sper sa pot cat mai curand.
In prezent, din septembrie 2009, am o relatie cu un alt barbat cu care voi avea un copil ce se va naste la sfarsitul lui octombrie 2010.
Intrebarea mea este: cum sa procedez ca acest copil sa aibe la de inceput pe certificat numele tatalui real?
Cel mai recent răspuns: crisis81 , utilizator 21:35, 25 August 2010
daca nu esti divoertata obligatoriu copilul poarta numele sotului.
singura solutie este divortul
Divortul nu am cum sa-l inaintez pana nu scot certificatul de nastere al fetitei pe numele meu, nu?
Nu am cum cere custodia unui copil care nu este al meu banuiesc. Eu peste 2 luni nasc si partenerul meu actual nici nu vrea sa auda de certificat de nastere cu numele fostului sot.
Pot sa aman scoaterea certificatului de nastere? Pot sa merg la casa casatoriilor cu sotul legal daca este nevoie pentru a declara ca nu este copilul lui.
Pot sa ma declar necasatorita cand ma duc sa inregistrez copilul?
Din nefericire o sa auda ...ba, mai mult, o sa si vada un certificat de nastere al copilului in care, la rubrica tata va aparea numele actualui dvs. sot. :sorry:

N-aveti de ce sa amanati declararea nasterii (sau scoaterea certificatului, cum ii ziceti dvs.) pentru ca degeaba o faceti.

Chiar daca prezentati la starea civila o hotarare de divort, copilul ce se va naste in octombrie va avea ca tata tot pe actualul dvs. sot., pentru ca este un copil CONCEPUT (daca apucati sa divortati inainte de nastere, ceea ce ma indoiesc)sau NASCUT in timpul unei casatorii, si din pricina asta, LEGAL, il are ca tata pe sotul dvs., chiar daca acesta situatie contrazice realitatea biologica.
Deci, ori ca apucati sa divortati ori ca nu apucati sa divortati pana la nastere...tot aia e. (tot actualul dvs. sot va fi trecut ca tata).

Functionarul n-are ce sa faca ...va ridica din umeri si va va trimite in INSTANTA.

Numai in instanta de judecata, intr-o actiune de tagada de paternitate veti putea dovedi ca e cu neputinta ca sotul dvs. sa fie tatal copilului pentru urmatoarele motive ...(incepand cu argumnetele pe care le-ati postat mai sus) + probe.

Dupa ce veti obtine o hotarare judecatoreasca de admitere a actiunii de tagada de paternitate, tatal biologic al copilului isi va putea recunoaste copilul si se va putea cere instantei sa dea incuviintarea ca acest copil sa poarte numele celui care l-a recunoscut.
Recunoasterea se poate face si inainte de asta, dar nu va produce efecte, va fi o hartie fara valoare pana in clipa in care se va obtine hotararea judecatoreasca de admitere a actiunii in tagada de paternitate.

Am impresia ca v-am mai raspus pe undeva, pe aici, pe forum.
Puteti sa puneti de o suta de ori aceeasi intrebare, ca tot raspunsul asta il veti capata = actiune in tagada de paternitate
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
romascanu, moderator
crisis81 a scris:

[
Am nevoie de certificatul ei de nastere cu numele meu pentru a putea depune cerea de divort, avand in vedere ca voi cere custodia totala. Fetita mea il stie de tata numai pe actualul meu partener, care ulterior doreste la randul sau sa o adopte.


Nu exista custodie totala. Dupa divort puteti cere pensie aliemntara pentru copil, incredintarea sa fie facuta dvs. dar nu ii puteti interzice tatalui fetitei sa o viziteze, sa participe la cresterea si educarea ei etc. Fetita adoptata il va avea in certificat ca tata pe actualul dvs. sot si ea poate fi adoptata de cel care e actualul dvs. partener numai daca tatal ei adoptiv e de acord.
DanDaniel a scris:

crisis81 a scris:

[
Am nevoie de certificatul ei de nastere cu numele meu pentru a putea depune cerea de divort, avand in vedere ca voi cere custodia totala. Fetita mea il stie de tata numai pe actualul meu partener, care ulterior doreste la randul sau sa o adopte.


Nu exista custodie totala. Dupa divort puteti cere pensie aliemntara pentru copil, incredintarea sa fie facuta dvs. dar nu ii puteti interzice tatalui fetitei sa o viziteze, sa participe la cresterea si educarea ei etc. Fetita adoptata il va avea in certificat ca tata pe actualul dvs. sot si ea poate fi adoptata de cel care e actualul dvs. partener numai daca tatal ei adoptiv e de acord.

Cunosc aceste aspecte si stiu ca nu voi intimpina probleme in acest sens. Se pare ca desi eu nu vreau statul il va obliga pe sot la plata unei pensii alimentare si tocmai pentru a scapa de aceasta povara el va fi de acord sa renunte la drepturile asupra fetitei. Este constient ca ii este bine si el nu are nevoie de un copil (actuala partenera nu-i tolereaza acest "defect").
Este foarte dificila situatia mea si se pare ca momentan fara iesire. Comunicarea de la DPC intarzie in continuare la dosar asa ca cel mai probabil nu voi putea evita inca un proces, pe langa cel de divort, pentru a ii da baietelului care urmeaza sa se nasca numele tatalui sau natural.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil nascut in timpul divortului - legea 101/1992 sau codul familiei? crisis81 crisis81 In 10 zile voi da nastere unui copil, iar divortul de fostul sot inca nu s-a finalizat. Copilul este al iubitului meu actual care doreste sa-l recunoasca. O ... (vezi toată discuția)
Copilul cui? crisis81 crisis81 Am si eu o dilema. Sunt casatorita legal cu un barbat de care in fapt sunt despartita din august 2009. Nu aveam copii impreuna asa ca am adoptat o fetita si am ... (vezi toată discuția)
Paternitate. eucristi74 eucristi74 Buna ziua.Am sa va expun pe scurt situatia in care ma aflu. Sotia mea are in aprilie un an de cand a plecat de acasa,deschizand un proces de divort dupa o ... (vezi toată discuția)