Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O noua infractiune - cu executare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O noua infractiune - cu executare?

buna seara am si eu o intrebare....cunosc pe cineva care are 2 ani si jumatate de inchisoare cu suspendare si a mai facut un dosar de furt dar s-au restituit bunurile furate...intrebarea mea este...poate sa faca puscarie?
Este posibil orice, importante sunt datele dosarului. Imprejurarile in care a fost comis furtul, daca intr-adevar exista probe concludente care sa il incrimineze etc :)
av_andra13 a scris:

Este posibil orice, importante sunt datele dosarului. Imprejurarile in care a fost comis furtul, daca intr-adevar exista probe concludente care sa il incrimineze etc :)

in dosarul cu furt s-a prezentat cand a fost chemat si a restituit "frutul"...si acum este chemat in tribunal
Da, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a parti vatamate sau din oficiu atunci cand fapta constituir un prticol ridicat pentru societate.In cezul de fata s-a facut trimiterea in judecata pentru infractiunea de furt, ce scrie in rechizitoriu?
Daca in cursul termenului de incercare cel condamnat a savarsit din nou o infractiune, pentru care se pronunta o condamnare definitiva chiar dupa expirarea acestui termen ( adica in cazul de fata 4 ani si 6 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare ), instanta revoca suspendarea conditionata ,dispunand executarea in intregine a pedepsei in regim de penitenciar , care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata.
Faptul ca prejudiciul a fost acoperit prin restituirea bunului va avea influenta doar asupra laturii civile a procesului penal.:sorry:
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
clara_22 a scris:

Da, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a parti vatamate sau din oficiu atunci cand fapta constituir un prticol ridicat pentru societate.In cezul de fata s-a facut trimiterea in judecata pentru infractiunea de furt, ce scrie in rechizitoriu?

nu stiu imi pare rau...tot ce stiu eu este ca acum 2 ani a avut acel dosar cu suspendare si apoi a fost acesta de furt....in acesta stiu decat ca a mers cand a fost chemat de sectia de politie la care s-a facut reclamatia si a restituit suma de bani care a sustras-o...apoi a afost chemat de procuratura si a durat undeva la 10 minute el a intrebat de o sa se intample so procurorul i-a raspuns "o sa vezi"...eu ma gandeam la o amenda ceva...dar sa inteleg ca poate face acea suspendare ce o are din urma plus ce ar putea sa ii mai dea acum?