avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O noua infractiune - cu executare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O noua infractiune - cu executare?

buna seara am si eu o intrebare....cunosc pe cineva care are 2 ani si jumatate de inchisoare cu suspendare si a mai facut un dosar de furt dar s-au restituit bunurile furate...intrebarea mea este...poate sa faca puscarie?
Cel mai recent răspuns: user.name , utilizator 10:50, 1 Septembrie 2010
Este posibil orice, importante sunt datele dosarului. Imprejurarile in care a fost comis furtul, daca intr-adevar exista probe concludente care sa il incrimineze etc :)
av_andra13 a scris:

Este posibil orice, importante sunt datele dosarului. Imprejurarile in care a fost comis furtul, daca intr-adevar exista probe concludente care sa il incrimineze etc :)

in dosarul cu furt s-a prezentat cand a fost chemat si a restituit "frutul"...si acum este chemat in tribunal
Da, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a parti vatamate sau din oficiu atunci cand fapta constituir un prticol ridicat pentru societate.In cezul de fata s-a facut trimiterea in judecata pentru infractiunea de furt, ce scrie in rechizitoriu?
Daca in cursul termenului de incercare cel condamnat a savarsit din nou o infractiune, pentru care se pronunta o condamnare definitiva chiar dupa expirarea acestui termen ( adica in cazul de fata 4 ani si 6 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare ), instanta revoca suspendarea conditionata ,dispunand executarea in intregine a pedepsei in regim de penitenciar , care nu se contopeste cu pedeapsa aplicata.
Faptul ca prejudiciul a fost acoperit prin restituirea bunului va avea influenta doar asupra laturii civile a procesului penal.:sorry:
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
clara_22 a scris:

Da, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a parti vatamate sau din oficiu atunci cand fapta constituir un prticol ridicat pentru societate.In cezul de fata s-a facut trimiterea in judecata pentru infractiunea de furt, ce scrie in rechizitoriu?

nu stiu imi pare rau...tot ce stiu eu este ca acum 2 ani a avut acel dosar cu suspendare si apoi a fost acesta de furt....in acesta stiu decat ca a mers cand a fost chemat de sectia de politie la care s-a facut reclamatia si a restituit suma de bani care a sustras-o...apoi a afost chemat de procuratura si a durat undeva la 10 minute el a intrebat de o sa se intample so procurorul i-a raspuns "o sa vezi"...eu ma gandeam la o amenda ceva...dar sa inteleg ca poate face acea suspendare ce o are din urma plus ce ar putea sa ii mai dea acum?

Alte discuții în legătură

Impacarea partilor intr-un proces penal nicolae_1984@yahoo.com nicolae_1984@yahoo.com buna ziua vreau o indrumare de cineva care cunoaste in domeniu.situatia este asa sunt cerecetat penal intr-un dosar de furt din locinta in care am stat cu ... (vezi toată discuția)
Furt! GueRa GueRa In cazul in care nu am depus plangere penala pentru furt in termenul prevazut de lege, respectiv 2 luni, am vreo alta optiune? (vezi toată discuția)
Talharie daniel p daniel p daca fapta nu intruneste elementele talhariei,in cazul furtului e posibila impacarea partilor prin retragerea plangerii de la organul d politie?el e cel care a ... (vezi toată discuția)