Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aflare nr. certif. fiscal, autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aflare nr. certif. fiscal, autorizatie

Vecinul meu, coproprietar al aceluiasi imobil, a obtinut certif. de urbanism pentru trapa beci din locuinta proprie, beci aflat in folosinta comuna cu mine, urmand sa faca demersurile pentru autorizatie. Va trebui sa faca zid pentru despartirea partilor din beci. Dat fiind faptul ca m-am lovit de "amabilitatea" celor din primarie pentru a afla nr certif de urbanism si daca i s-a emis autorizatie, pot cere acest lucru in baza L544/2001? Are nevoie acest vecin si de acordul meu pentru efectuarea acestei modificari, dat fiind faptul ca sunt direct implicat? Beciul, ca si cladirea, sunt vechi, din 1920; e nevoie si de o expertiza a INSP. DE CONSTR., pentru a se vedea daca nu cumva afecteaza structura de rezistenta a imobilului?
Avand in vedere coproprietatea este obligatoriu acordul dvs. pt emiterea autorizatiei .
Solicitati comunicarea documentelor emise (autorizatie constructie , certificat de urbanism) si faceti precizarea in adresa ca aveti calkitatea de coproprietar l imobilului respectiv.