Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pasi iesire din coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pasi iesire din coproprietate

Care sunt acesti pasi ce trebuie urmati pt iesirea din coproprietate, in cazul beciurilor?
Buna ziua !
Dati-ne mai multe date ....
regula consta in starea de coproprietate perpetua si fortata. Daca beciul are o suprafata mare in afara de cea strabatuta de conducte, este necesara efectuarea unei expertize specialitatea constructii care sa stabileasca modul in care se poate realiza, mai putin asupra celor afectate de conducte.Daca partile se invoiesc asupra modului de incetare a starii de coproprietate conform cotelor ideale, o pot face la notar. In caz contrar, apeleaza la instanta de judecata.
In urma unei sentinte civile s-a stabilit ca beciul de sub locuintele noastre este in folosinta comuna
- proprietarul beciului e primaria, noi platim chirie
- in beci nu exista tevi, conducte, doar spatiu depozitare
- vecinul meu a facut singur demersurile pt obtinerea certif de urbanism, autorizatie pentru trapa beci din locuinta sa
-noi am aflat de acest lucru prin "scurgerea" de informatii de la primarie, nicidecum oficial cum mi s-ar parea firesc
-e nevoie de aceasta iesire din coproprietate la notar sau prin instanta in acest caz? Vad ca el face de unul singur, noi nu am fost intrebati nimic de nimeni
- aceasta lucrare nu afecteaza structura de rezistenta?
Pai, daca Primaria e proprietar de ce vorbiti de o "iesire din coproprietate"?
miha29ela a scris:

In urma unei sentinte civile s-a stabilit ca beciul de sub locuintele noastre este in folosinta comuna
- proprietarul beciului e primaria, noi platim chirie
- in beci nu exista tevi, conducte, doar spatiu depozitare
- vecinul meu a facut singur demersurile pt obtinerea certif de urbanism, autorizatie pentru trapa beci din locuinta sa
-noi am aflat de acest lucru prin "scurgerea" de informatii de la primarie, nicidecum oficial cum mi s-ar parea firesc
-e nevoie de aceasta iesire din coproprietate la notar sau prin instanta in acest caz? Vad ca el face de unul singur, noi nu am fost intrebati nimic de nimeni
- aceasta lucrare nu afecteaza structura de rezistenta?

In aceasta situatie cred ca cel mai bine ar fi sa recurgeti la o actiune in instanta prin care sa solicitati partajarea suprafetei care corespunde dreptului de proprietate. Asa cum au spus colegii mei, se va intocmi o expertiza prin care sa se stabileasca cota parte si in care puteti solicita si verificarea gradului de rezistenta al imobilului pentru trapa de acces.
Andra Denise Dinca, Avocat