avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pasi iesire din coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pasi iesire din coproprietate

Care sunt acesti pasi ce trebuie urmati pt iesirea din coproprietate, in cazul beciurilor?
Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 20:57, 22 August 2010
Buna ziua !
Dati-ne mai multe date ....
regula consta in starea de coproprietate perpetua si fortata. Daca beciul are o suprafata mare in afara de cea strabatuta de conducte, este necesara efectuarea unei expertize specialitatea constructii care sa stabileasca modul in care se poate realiza, mai putin asupra celor afectate de conducte.Daca partile se invoiesc asupra modului de incetare a starii de coproprietate conform cotelor ideale, o pot face la notar. In caz contrar, apeleaza la instanta de judecata.
In urma unei sentinte civile s-a stabilit ca beciul de sub locuintele noastre este in folosinta comuna
- proprietarul beciului e primaria, noi platim chirie
- in beci nu exista tevi, conducte, doar spatiu depozitare
- vecinul meu a facut singur demersurile pt obtinerea certif de urbanism, autorizatie pentru trapa beci din locuinta sa
-noi am aflat de acest lucru prin "scurgerea" de informatii de la primarie, nicidecum oficial cum mi s-ar parea firesc
-e nevoie de aceasta iesire din coproprietate la notar sau prin instanta in acest caz? Vad ca el face de unul singur, noi nu am fost intrebati nimic de nimeni
- aceasta lucrare nu afecteaza structura de rezistenta?
Pai, daca Primaria e proprietar de ce vorbiti de o "iesire din coproprietate"?
miha29ela a scris:

In urma unei sentinte civile s-a stabilit ca beciul de sub locuintele noastre este in folosinta comuna
- proprietarul beciului e primaria, noi platim chirie
- in beci nu exista tevi, conducte, doar spatiu depozitare
- vecinul meu a facut singur demersurile pt obtinerea certif de urbanism, autorizatie pentru trapa beci din locuinta sa
-noi am aflat de acest lucru prin "scurgerea" de informatii de la primarie, nicidecum oficial cum mi s-ar parea firesc
-e nevoie de aceasta iesire din coproprietate la notar sau prin instanta in acest caz? Vad ca el face de unul singur, noi nu am fost intrebati nimic de nimeni
- aceasta lucrare nu afecteaza structura de rezistenta?


In aceasta situatie cred ca cel mai bine ar fi sa recurgeti la o actiune in instanta prin care sa solicitati partajarea suprafetei care corespunde dreptului de proprietate. Asa cum au spus colegii mei, se va intocmi o expertiza prin care sa se stabileasca cota parte si in care puteti solicita si verificarea gradului de rezistenta al imobilului pentru trapa de acces.
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
Andra Denise Dinca, Avocat

Alte discuții în legătură

Acordul vecinului miha29ela miha29ela Vecinul meu, coproprietar al aceluiasi imobil, a obtinut certif. de urbanism pentru trapa beci din locuinta proprie, beci aflat in folosinta comuna cu mine, ... (vezi toată discuția)
Aflare nr. certif. fiscal, autorizatie miha29ela miha29ela Vecinul meu, coproprietar al aceluiasi imobil, a obtinut certif. de urbanism pentru trapa beci din locuinta proprie, beci aflat in folosinta comuna cu mine, ... (vezi toată discuția)
Actionare in justitie acord notarial miha29ela miha29ela In anul 2003 am obtinut acordul notarial al vecinului (curte comuna) pentru extindere locuinta. Suprafata pe care s-a facut extinderea a inclus si intrarea ... (vezi toată discuția)