Forum Discuţii juridice Achiziţii publice conciliere 720 ^1 cpc
Discuție deschisă în Achiziţii publice

conciliere 720 ^1 cpc

contractul este unul de executie lucrari, atribuit prin licitatie publica, beneficiarul este autoritate publica locala.
un eventual viitor litigiu va avea natura comerciala?
trebuie sa fac procedura concilierii prevazute de 720^1?

multumesc mult
Din punctul meu de vedere nu, nu este un coontract comercial ci unul administrativ, un eventual litigiu va fi circumscris legii contenciosului administrativ.
adica al meu contract va fi unul comercial doar in cazul unei cereri formulate in baza OUG 119/2007?

"contract comercial reprezinta contractul incheiat intre comercianti ori intre acestia si o autoritate contractanta, avand ca obiect furnizarea unor bunuri sau prestarea de servicii contra unui pret constand intr-o suma de bani;
autoritate contractanta reprezinta:
a) orice autoritate publica a statului roman sau a unui stat membru al Uniunii Europene, care actioneaza la nivel central, regional ori local;"

A fost autoritate contractanta pana in momentul atribuirii contractului.
Din momentul inceperii derularii acestuia, partile se numesc beneficiar si executant, deci parti contractente ale unui contract comercial.
Dar pentru un eventual litigiu, daca temeiul legal va fi OUG 119/2007, conform art. 5 pct. (2), In cazul litigiilor privitoare la obligatii de plata rezultand din contracte comerciale nu este necesara parcurgerea, in prealabil, a etapei concilierii directe prevazute la art. 720>1 din Codul de procedura civila.
Marcel Mihalache, Avocat
.... si daca formulez o cerere pe oug 119/2007 care e termenul de prescriptie?