Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiunea de creanta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiunea de creanta

in situatia in care am primit o notificare din partea unei banci cu privire la cesiunea de catre un furnizor de al meu al creantelor catre aceasta banca si mi se cere confirmarea prim irii notificarii. ce se pota intampla daca nu accept?
daca nu aveti motive temeinice pentru care puteti ataca cesiunea, acceptarea confirmata sau nu, adica exprimata prin pasivitatea dvs. nu impiedica cesiunea.
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
Exista obligativitatea bancii de a notifica debitorul, dar numai atat; cesiunea de creanta nu e conditionata de acceptul d-voastra.
avocat Cristina Popescu