Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot forþa banca sã reduca dobânda?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot forþa banca sã reduca dobânda?

Am un credit ipotecar, în CHF, din 2006 la o banca. La început toate frumoase: rata acceptabilă, dobânda 5,5/an curs bun.
La art. 6 din contract se specifică: „banca îşi rezervă dreptul să revizuiască periodic rata dobânzii, în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă pentru fiecare valută (... LIBOR pentru CHF ... – cazul meu)... fără a fi necesar consimţământul clientului”
Din 2006 pana în prezent LIBOR-ul a avut un trend descendent, ajungând până la 0,22 iar dobânda mea a crescut în 2008 pană la 6,49%. Acum ei vor să o transforme, conform noii HG de forma: LIBOR + marja băncii, adică, 0,22+6,27 (marjă fixă); pentru mine aceasta înseamnă condamnare la creşterea dobânzii. Nu e suficient că ne-a dat peste cap cursul valutar? Ce pot să fac în acest caz? Să acţionez în instanţă banca?
Vă mulţumesc anticipat.
ionut1308, utilizator
ionut1308 a scris:

Am un credit ipotecar, în CHF, din 2006 la OTP. La început toate frumoase: rata acceptabilă, dobânda 5,5/an curs bun.
La art. 6 din contract se specifică: „banca îşi rezervă dreptul să revizuiască periodic rata dobânzii, în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă pentru fiecare valută (... LIBOR pentru CHF ... – cazul meu)... fără a fi necesar consimţământul clientului”
Din 2006 pana în prezent LIBOR-ul a avut un trend descendent, ajungând până la 0,22 iar dobânda mea a crescut în 2008 pană la 6,49%. Acum ei vor să o transforme, conform noii HG de forma: LIBOR + marja băncii, adică, 0,22+6,27 (marjă fixă); pentru mine aceasta înseamnă condamnare la creşterea dobânzii. Nu e suficient că ne-a dat peste cap cursul valutar? Ce pot să fac în acest caz? Să acţionez în instanţă banca?
Vă mulţumesc anticipat.

dobanda bancii creste, dobanda de referinta bnr scade.. ce ciudatenii:rolleyes:

din pacate, pe legislatia actuala, nimeni, absolut nimeni nu cred ca poate face ceva... decat sa plateasca si iar plateaaaasca tot ce le trece alora prin cap... sau sa nu mai platesca delocB-) ...

e ce spuneti: condamnare!

... desi un guvern adevarat (numai el) ar putea face ceva... chiar limita dobanda... inclusiv la contractele in derulare ... si i-ar baga si-n puscarie p-aia care o depasesc... da' unde e guvernu' ala:rolleyes:

www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters123067, utilizator
Sunt in aceiasi situatie
Eu am inceput deja demersurile pentru a actiona OTP in judecata
Pana acum practic retragerea sumelor ( trageri rate) sume la care nu aveau dreptul ca urmare neactualizarii indicilor, a creat grave prejudicii consumatorilor. Ar fi bine sa ne unim mai multi pentru un proces colectiv care sa fie mai ieftin pentru noi dar foarte dureros pentru banca. Pe langa acestea banca trebuie sa plateasca pentru stresul zilnic la care am fost supusi.
Va rog sa ma contactati la bg1ionescu@yahoo.com pentru detalii
Buna ziua,

interventie moderator

Rog frumos userii care au folosit identitati/nume societati bancare, in mesajele postate, sa le stearga.
Va reamintesc tuturor, faptul ca, in acest forum se discuta ideea si nu persoana juridica/fizica.

Multumesc pentru intelegere.:)

O zi buna!