avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot forþa banca sã reduca dobânda?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot forþa banca sã reduca dobânda?

Am un credit ipotecar, în CHF, din 2006 la o banca. La început toate frumoase: rata acceptabilă, dobânda 5,5/an curs bun.
La art. 6 din contract se specifică: „banca îşi rezervă dreptul să revizuiască periodic rata dobânzii, în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă pentru fiecare valută (... LIBOR pentru CHF ... – cazul meu)... fără a fi necesar consimţământul clientului”
Din 2006 pana în prezent LIBOR-ul a avut un trend descendent, ajungând până la 0,22 iar dobânda mea a crescut în 2008 pană la 6,49%. Acum ei vor să o transforme, conform noii HG de forma: LIBOR + marja băncii, adică, 0,22+6,27 (marjă fixă); pentru mine aceasta înseamnă condamnare la creşterea dobânzii. Nu e suficient că ne-a dat peste cap cursul valutar? Ce pot să fac în acest caz? Să acţionez în instanţă banca?
Vă mulţumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 2 Septembrie 2010
ionut1308, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 11:51, 25 August 2010
ionut1308 a scris:

Am un credit ipotecar, în CHF, din 2006 la OTP. La început toate frumoase: rata acceptabilă, dobânda 5,5/an curs bun.
La art. 6 din contract se specifică: „banca îşi rezervă dreptul să revizuiască periodic rata dobânzii, în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă pentru fiecare valută (... LIBOR pentru CHF ... – cazul meu)... fără a fi necesar consimţământul clientului”
Din 2006 pana în prezent LIBOR-ul a avut un trend descendent, ajungând până la 0,22 iar dobânda mea a crescut în 2008 pană la 6,49%. Acum ei vor să o transforme, conform noii HG de forma: LIBOR + marja băncii, adică, 0,22+6,27 (marjă fixă); pentru mine aceasta înseamnă condamnare la creşterea dobânzii. Nu e suficient că ne-a dat peste cap cursul valutar? Ce pot să fac în acest caz? Să acţionez în instanţă banca?
Vă mulţumesc anticipat.


dobanda bancii creste, dobanda de referinta bnr scade.. ce ciudatenii:rolleyes:

din pacate, pe legislatia actuala, nimeni, absolut nimeni nu cred ca poate face ceva... decat sa plateasca si iar plateaaaasca tot ce le trece alora prin cap... sau sa nu mai platesca delocB-) ...

e ce spuneti: condamnare!

... desi un guvern adevarat (numai el) ar putea face ceva... chiar limita dobanda... inclusiv la contractele in derulare ... si i-ar baga si-n puscarie p-aia care o depasesc... da' unde e guvernu' ala:rolleyes:

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
ContSters123067, utilizator
Sunt in aceiasi situatie
Eu am inceput deja demersurile pentru a actiona OTP in judecata
Pana acum practic retragerea sumelor ( trageri rate) sume la care nu aveau dreptul ca urmare neactualizarii indicilor, a creat grave prejudicii consumatorilor. Ar fi bine sa ne unim mai multi pentru un proces colectiv care sa fie mai ieftin pentru noi dar foarte dureros pentru banca. Pe langa acestea banca trebuie sa plateasca pentru stresul zilnic la care am fost supusi.
Va rog sa ma contactati la bg1ionescu@yahoo.com pentru detalii
Buna ziua,

interventie moderator

Rog frumos userii care au folosit identitati/nume societati bancare, in mesajele postate, sa le stearga.
Va reamintesc tuturor, faptul ca, in acest forum se discuta ideea si nu persoana juridica/fizica.

Multumesc pentru intelegere.:)

O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 50/2010 cristhall cristhall Buna ziua, Sunt un client al Otp din feb. 2008 cand am incheiat un contract de credit ipotecar in CHF. La data contractactarii creditului dobanda era de ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat. ionut1308 ionut1308 Sunt posesorul unui credit imobiliar din 2006, credit care are o singura clauza privind modificarea dobanzii, si anume> Conform articolului 6 punctul 6.1. ... (vezi toată discuția)
Marja bancii de 7.28% este mare ? (dob. de ref. 0.22%) ContSters167507 ContSters167507 La banca unde am eu creditul de nevoi personale cu ipoteca , in CHF, am rata dobanzii 7.5%, alcatuita din: 0.22%-dobanda de referinta+7.28% -marja bancii. ... (vezi toată discuția)