avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am nevoie de un sfat.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am nevoie de un sfat.

Sunt posesorul unui credit imobiliar din 2006, credit care are o singura clauza privind modificarea dobanzii, si anume>
Conform articolului 6 punctul 6.1. din contractul creditului ipotecar „banca îşi rezervă dreptul să revizuiască periodic rata dobânzii, în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă pentru fiecare valută (... LIBOR pentru CHF ... – cazul meu)... fără a fi necesar consimţământul clientului”:
Din 2006 pana in prezent dobanda mea a crescut iar LIBOR-ul a avut o scadere continua.
Ce pot face in acest caz?
am depus o reclamatie la banca prin care solicit recalcularea dobanzii incepand cu al doilea an de credit (in primul an dobanda a fost fixa).
Multumesc!

Revin cu completari.
Eu inteleg prin "rata dobânzii se revizuieşte în funcţie de evoluţia indicatorilor de referinţă(LIBOR)=rata dobânzii depinde NUMAI de evoluţia LIBOR şi se modifică în măsura modificării acestuia;
Se poate intelege si ca daca indicatorul scade rata sa cresca?
Mi se pare fara nicio logica.
Astept si alte pareri.
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
ionut1308, utilizator
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 22:25, 31 August 2010
nu puteti face nimic avand in vedere clauza stipulata prevazuta in contract.
Puteti face o plangere la ANPC - protectia consumatorului.
Multe banci au fost amendate in ultimul timp pentru abuzuri.
A se vedea si Codul consumatorului.
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
Daniel Coman, Avocat
De acord cu Daniel.
Eu sunt foarte multumita de Comisarii de la ANPC Bucuresti.Si-au facut treaba!
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot forþa banca sã reduca dobânda? ionut1308 ionut1308 Am un credit ipotecar, în CHF, din 2006 la o banca. La început toate frumoase: rata acceptabilă, dobânda 5,5/an curs bun. La art. 6 din contract se ... (vezi toată discuția)
Notificare 2% plus alexteo alexteo Buna seara am un credit de nevoi personale cu ipoteca in urmatoarele conditii: moneda CHF; dobanda: variabila, calculata in functie indicele de referinta si ... (vezi toată discuția)
Banca isi rezerva dreptul sa modifice dobanda catalinn008 catalinn008 Buna ziua, am o nelamurire referitoare la un credit contractat la OTP in 2006. Modul de calcul al dobanzii inscris in contract este LIBOR + 5,5%. LIBOR a ... (vezi toată discuția)