Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperarea permisului de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperarea permisului de conducere

Am avut permisul suspendat iar dupa expirarea perioadei am inteles ca imi va veni prin posta acasa, este adevarat?, sa cum il voi putea recupera?, iar amenda cat timp va mai ramane valabila, 5 ani?

Cuantumul amenzii nu se mai poate majora, dar ca orice creanta bugetara, este purtatoare de accesorii, adica se vor pune penalitati pe zi de intarziere.
Deci veti avea de plata amenda plus penalitatile calculate pana la achitare.
Am inteles ca daca nu imi voi plati amenda mi se va prelungi perioada de suspendare cu inca 30 de zilepe langa cele 90, dar am sustinut sala pe care am si promovat-o, nu mai stiu ce sa mai cred, am nevoie de un sfat.pls