avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2011

Stiu ca e cu o zi mai devreme, dar....;) hai sa-l demaram. Topicul, adica.
De postat, eu zic ca de maine:) , dupa afisarea baremului din inm 2010.
elvwiyra a scris:

Salutare tuturor!In august anul acesta vreau sa incerc si eu ...Sunt increzatoare in mine si in fortele mele , sper sa si reusesc , lucru pe care de altfel vi-l doresc si voua.Ce vreau sa va spun este ca eu nu ma omor cu ,,tocitul'', consider ca cel mai important este exercitiul . Cat mai multe teste , grile , spete .......


fara sa fiu rautacios ,
1.cum vrei sa faci spete fara sa stii teorie ?
2. la drept materia se memoreaza nu se toceste pt ca find atat de multa nu ai cum sa o tocesti
3. cum ai invatat pentru licenta sau ai sustinut doar lucrarea de licenta ?
Spor la invatat si bafta!
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2011
costelinio, utilizator
Am sustinut examen la civil , penal si procedurile corespunzatoare...asta in afara sustinerii lucrarii de licenta.Si apoi...fara sa fiu rautacioasa....eu acum REPET materia si lucrez mult spete , grile...De invatat am invatat in anii de facultate , ca doar nu m-am dus degeaba la cursuri...n-am copiat pe la examene asa cum fac multi...Ca daca unii dintre noi abia acum se apuca de invatat ...e tragic ...nu crezi?Se presupune ca la nivelul la care suntem acum trebuie sa stapanim atat de multa materie si teorie...cum zici tu...astfel incat sa facem multe teste, mult exercitiu...nu abia acum sa ne apucam de tocit civilu' de anu' 1:)) bafta si tie si spor!!!
Salutare!! Am si eu o intrebare....voi de unde ati invatat executarea silita a obligatiilor de a face si de a nu face?? In cartea lui tabarca nu este....nici in boroi&ciobanu nu am gasit-o...X-( Asa k ...help pls!!! Va multumesc anticipat:)
Si_diana a scris:

Salutare!! Am si eu o intrebare....voi de unde ati invatat executarea silita a obligatiilor de a face si de a nu face?? In cartea lui tabarca nu este....nici in boroi&ciobanu nu am gasit-o...X-( Asa k ...help pls!!! Va multumesc anticipat:)



Din Filipescu, Obligatii, la executarea in natura a obligatiilor de a face si a nu face, plus articolele din Cod. In Filipescu gasesti informatiile detaliate referitoare la acest subiect.
Spor!
Si_diana a scris:

Salutare!! Am si eu o intrebare....voi de unde ati invatat executarea silita a obligatiilor de a face si de a nu face?? In cartea lui tabarca nu este....nici in boroi&ciobanu nu am gasit-o...X-( Asa k ...help pls!!! Va multumesc anticipat:)



Statescu si Barsan - TGO
Ce-i drept, trateaza cam subtire problema.
Incearca Filipescu, vorba Laurei. Sau V Stoica.
Oricum, executarea silita a obligatiilor de a face si de a nu face e tratata la materia obligatiilor.
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2011
ContSters181736, utilizator

Alte discuții în legătură

Bibliografie admitere inm Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Pentru admiterea la INM bibliografia de examen este aceasi in fiecare an? Sau macar asemantoare? Daca nu cum se pot oamenii pregati in doar 60 de ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2010 ENGFULL ENGFULL haideti sa ne apucam de treaba sa incepem cu cartile necesare pentru studiu poate dintre cei care au reusit anul acesta ne mai posteaza o data cartile de ... (vezi toată discuția)
Admitere magistratura / inm - cartile din care invatati CATALINA29 CATALINA29 Vă rog să-mi spuneti si mie care este bibliografia recomandată (preferată) pentru pregătirea examenului de admitere in magistratură/INM . Vă multumesc! (vezi toată discuția)