Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune teren inhumare - drepturi conform legii 198 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune teren inhumare - drepturi conform legii 198 / 2000

Buna ziua!
M-am lovit curent de o problema si incerc sa gasesc un raspuns corect. Tatal meu a fost beneficiarul legii amintite, primind un contract de concesiune scutit de taxe pentru un loc de inhumare in cimitir. Ulterior, in 2007 a decedat. In 2008 si 2009 nu ni s-au perceput niciun fel de taxe pentru acest loc. In acest an insa, Primaria ne-a spus ca trebuie sa achitam o taxa normala, precum celelalte echivalente, deoarece acest drept nu s-a transmis dupa moarte. Mentionam ca suntem trei copii mostenitori ai defunctului tata, dar nu am facut nicio forma notariala pentru acel loc, nici nu cred ca este posibil, locul fiind oferit de catre Primarie. Parerea mea este ca ace loc trebuia ocupat de beneficiarul contractului, tatal meu, dupa moarte, nu doar in timpul vietii, nu? Dar daca nu ar mai fi avut cine sa plateasca acea taxa (fara rude, mostenitori, etc), cum ar fi procedat Primaria?
As dori un raspuns avizat, va multumesc!
maryusrobert, utilizator
Scuze, e vorba de legea 189 / 2000.